Válka bez frází: Vzpomíná 103letá pamětnice blokády Leningradu

08.05.2020 19:47 | Zprávy

Trupy končetin zbavených těl, hlad. Neustálé bombardování. Předčasně vyspělé děti, které si do dalších let přinesly řadu chorob a vývojových vad. „Děti Leningradu“ – to je pojem, který v posledních desetiletích rezonuje v Ruské federaci. I když tyto děti nebyly na frontě a neosvobozovaly část Evropy, byly přímými účastníky druhé světové války. Nyní jsou tito dnes lidé v požehnaném věku, zařazeni do kategorií „válečný veterán“ se všemi výhodami, které bývalí vojáci měli téměř automaticky. Měl jsem mimořádné štěstí, abych se při letošní, ještě „předkoronavirové“, návštěvě Petrohradu sešel s pamětnicí, 103letou Klaudií Pavlovnou Kulišovou. Narodila se ještě za carského Ruska... 4. 6. 1917!

Válka bez frází: Vzpomíná 103letá pamětnice blokády Leningradu
Foto: Václav Fiala
Popisek: Klaudiie Pavlovna Kulišova

V malém bytečku staré zástavby jsem našel činorodou ženu, které bych hádal o čtvrt století méně. Není ve starém bytě nijak izolovaná, ty dvě patra o hůlce v pohodě sejde.

Mobilizace a sirény

„Narodila jsem se ve vesničce v Petrohradské oblasti,“ představuje se. Můj otec byl člen strany, komunista. A dělal revoluci. Nebyla jsem moc disciplinované dítko, všechno jsem chtěla vědět, všechno vzít do ruky,“ vzpomínala malebnou ruštinou s dikcí jako učitelka. Pracovala jako dispečerka v podniku, který se zabýval lodní přepravou. „Válka pro mne vlastně začala mobilizací, kdy nás dovezli náklaďákem k obci Gačina. To byl právě začátek srpna, kdy končily bílé noci. Tam jsme dělali zákopy, oblečeni, jak jsme přijeli.“

Den války ale zastihl Klaudii na městské plovárně. „Když jsme byli na pláži u řeky a koupali se v Centrálním parku kultury a odpočinku, pamatuji, jak jsme z ampliónu slyšeli Molotova, který informoval o tom, že začala válka. Sebrali jsme se a šli domů a nevěděli, co bude. Další dny jsme už slyšeli sirény, ale nevěděli jsme, co dělat. To nebyly cvičné sirény, to už bylo varování před bombardováním. „Nedělejte nic a buďte doma, říkali nám. My jsme se nebáli války, protože jsme neznali, co vlastně znamená a co se stane. Byli jsme mladí lidé. A chtěli jsme si užívat života. Ale to skončilo,“ konstatuje Klaudia Pavlovna.

Vzpomíná, jak šla s mladším bratrem domů a poprvé začaly padat bomby. Schovali se do sklepů a po ukončení náletu pokračovali dál. Ale poplach byl vyhlášen několikrát, takže domů dorazili až k ránu. „Nebáli jsme se. Věděli jsme, že útočník je silný, ale my že vyhrajeme.“ To ovšem nevěděli, za jakých obrovských ztrát a na jak dlouho.

A čekala na ně zkouška nejtěžší. Tři roky, přesně 900 dní, obléhala armáda nacistického Německa město Leningrad.

Hrstička jídla

„Když jsem v devíti letech vstupovala do Pionýra, říkali nám, že musíme něco vydržet. Nikdy bych neřekla, že vydržím vše, co se stalo, co jsem zažila a viděla,“ konstatuje veteránka.

Příděly 150 gramů chleba pro muže, později už jen 125 gramů na osobu a den, stejně jako pro děti a ženy.  „Polévka, to byla voda s kroupami –  těch bylo nejdříve 40 gramů, pak 20 gramů. Každý měl kartičku, kde byly napsány denní příděly,“ vzpomíná. „Já, sestra i bratr jsme ještě ze svého dávali matce, protože ta byla doma a my jsme v továrnách pomáhali, bratr už od svých jedenácti let byl elektrikářem. Tam jsme občas ještě nějaký kousíček chleba sehnali pro sebe. Anebo jsme byli o hladu. To se nikdy nedalo naplánovat.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paragraf o činnosti pro cizí moc: Kladivo na kolaboranty, jásá Jakub Janda. Ministerstvo PL.cz vysvětluje, proč chvátá

13:01 Paragraf o činnosti pro cizí moc: Kladivo na kolaboranty, jásá Jakub Janda. Ministerstvo PL.cz vysvětluje, proč chvátá

Proti novému trestnému činu „neoprávněná činnost pro cizí moc“, schválenému Poslaneckou sněmovnou, s…