Agentura AFP citovala stávajícího nájemníka Bílého domu Donalda Trumpa, který oznámil světu, že dohoda o míru na Ukrajině je v podstatě narýsovaná. S Ruskem.
#BREAKING Trump says 'think we have a deal with Russia' over Ukraine war pic.twitter.com/7NOgfZJrD6
— AFP News Agency (@AFP) April 23, 2025
Znepokojují vás kauzy kolem rychlosti jízdy europoslance Filipa Turka?Anketa
Otázkou prý zůstává, co udělá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na toho se Trump velmi zlobí za to, že nechce uznat fakt, že nemá pod kontrolou Krym.
„Toto prohlášení je velmi škodlivé pro mírová jednání s Ruskem. Krym byl ztracen před lety pod záštitou prezidenta Baracka Husseina Obamy a není ani předmětem diskuse. Nikdo po Zelenském nežádá, aby uznal Krym jako ruské území, ale pokud chce Krym, proč o něj nebojovali před jedenácti lety, když byl předán Rusku bez výstřelu?“ ptal se Trump na své sociální síti Truth Social.
Připomínal také, že ještě dlouho před tím, než za časů Baracka Obamy napochodovali Rusové na Krym a poloostrov fakticky ovládli, měli na Krymu námořní základnu. A pokud v této situaci Zelenskyj říká, že o Krymu nelze diskutovat, pak je takové prohlášení pobuřující a Zelenskyj by se prý raději vůbec neměl chlubit, že dělá to, co dělá.
„Situace pro Ukrajinu je hrozivá – (Zelenskyj) může mít mír, nebo může bojovat další tři roky, než ztratí celou zemi. Nemám nic společného s Ruskem, ale mám hodně společného s tím, že chci zachránit v průměru pět tisíc ruských a ukrajinských vojáků týdně, kteří bezdůvodně umírají. Prohlášení, které dnes učinil Zelenskyj, nedělá nic jiného, než že prodlouží ‚vraždění‘, a to nikdo nechce! Jsme velmi blízko k dohodě, ale muž, který nemá ‚žádné karty ke hře‘, by měl konečně skončit.“
Nakonec Trump prohlásil, že Ukrajině a Rusku dál pomůže k dosažení míru. Nakonec zdůraznil, že kdyby byl prezidentem v minulém volebním období, tato válka by nikdy nezačala.
Dělá Donald Trump svou práci dobře?Anketa
„Rusko se svou invazí na Ukrajinu v roce 2014 a pokusem o anexi Krymu snažilo podkopat základní mezinárodní princip sdílený demokratickými státy: že žádná země nemůže násilím změnit hranice jiné země. Státy světa, včetně Ruska, souhlasily s tímto principem v Chartě Organizace spojených národů a zavázaly se, že se zdrží hrozby nebo použití síly proti územní celistvosti nebo politické nezávislosti jakéhokoli státu. Tento základní princip – který byl znovu potvrzen v Helsinském závěrečném aktu – tvoří jeden ze základů, na kterých spočívá naše sdílená bezpečnost,“ stojí v prohlášení z roku 2018.
Emotions have run high today. But it is good that 5 countries met to bring peace closer. Ukraine, the USA, the UK, France and Germany. The sides expressed their views and respectfully received each other’s positions. It’s important that each side was not just a participant but… pic.twitter.com/lDFV5WK8tw
— Volodymyr Zelenskyy / ????????? ?????????? (@ZelenskyyUa) April 23, 2025
Máte důvěru k instituci papeže coby hlavy katolické církve?Anketa
Vance v rozhovoru s reportéry v Indii uvedl, že návrh požaduje zmrazení teritoriálních linií „na určité úrovni blízké tomu, kde jsou dnes“, a to nakonec povede ke „dlouhodobému diplomatickému urovnání, které snad povede k dlouhodobému míru“. „Jediný způsob, jak skutečně zastavit zabíjení, je, že obě armády odloží zbraně a zmrazí tuto věc,“ dodal Vance.
Jenže Zelenskyj odmítá ustoupit ze svých pozic a zdůrazňuje, že Ukrajinci nemohou jít proti své ústavě. Proto nemohou odevzdat Krym. A vyjádřil naději, že to pochopí američtí i evropští partneři Ukrajiny.
Trump později novinářům řekl, že si myslí, že jednání v Londýně proběhla „docela dobře“, i když ve zjevné narážce na ruského prezidenta Vladimira Putina a Zelenského také řekl: „Musíme přimět dva lidi, dva silné lidi, dva chytré lidi, aby se dohodli. A jakmile budou souhlasit, zabíjení skončí.“
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.