Válka na Ukrajině zuří už takřka rok a tři čtvrtě a stále poutá nemalou pozornost Evropanů. Pozornost si však v posledních týdnech žádá i válka mezi Izraelem a teroristy z Hamásu a Ukrajinci vědí, že musí věnovat více úsilí tomu, aby na ně svět nezapomněl.
Své o tom ví i prezident Volodymyr Zelenskyj, který od počátku války promlouvá k politikům mnoha zemí světa, včetně Česka, a žádá je o pomoc pro Ukrajinu. Oslovuje evropské politiky, ale i politiky v Asii a v Africe s tím, že je i v jejich zájmu udržet potravinovou bezpečnost. Ukrajina dlouhodobě patřila k největším světovým exportérům zemědělské produkce, ale ruská agrese její možnosti vývozu značně omezila, což se dotklo potravinové bezpečnosti jak afrických, tak některých asijských zemí.
Jenže pohled do minulosti shrnutý do jednoho grafu ukazuje, že po roce 1945 se krvavých konfliktů po celém světě odehrála řada. Vysvětluje to i to, proč Afričané, nebo mnozí obyvatelé Asie věnují konfliktu na Ukrajině menší pozornost, než by bylo z pohledu Evropanů záhodno.
Onen graf totiž dokládá, že po roce 1945 v různých konfliktech umírali především Asiaté. Ať už šlo o vietnamskou válku o nezávislost na Francouzích, či o pár desítek let později válku vietnamských komunistů s režimem na jihu Vietnamu a Spojenými státy. Na konci 70. let výrazně narostl počet vojenských i civilních obětí v konfliktech na středním východě, tehdy Izrael vzdoroval arabským zemím snažícím se ho zničit a na počátku nového tisíciletí je patrný nárůst obětí válek v Afghánistánu a Iráku. Teprve v roce 2022 graf odhaluje významný nárůst počtu obětí v evropském konfliktu, konkrétně v ruské agresi proti Ukrajině.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák