Varování: Paní Merkelová, pozor na ústa. Také by mohla přijít ostrá reakce

31.05.2017 8:37 | Zprávy

Komentář německé kancléřky, podle kterého už Evropě nemůže počítat se Spojenými státy a Velkou Británii jako se spolehlivými partnery, přitahuje značnou pozornost. Aktuálně jej rozebírá také prestižní britský deník The Financial Times.

Varování: Paní Merkelová, pozor na ústa. Také by mohla přijít ostrá reakce
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Merkelová

Jak britský deník poznamenává, jestliže chtěla Angela Merkelová oznámit zásadní posun ve vnímání spojenectví s USA a Velkou Británií, vybrala si k tomu zvláštní místo. Financial Times tím naráží na fakt, že kancléřka tak učinila v rámci své kampaně v pivnici. „Ve skutečnosti její komentář mířil směrem k domácímu publiku a nikdo pravděpodobně neočekával, že by si z něho někdo zoufal za kanálem La Manche a Atlantikem.“

„Slova kancléřky je třeba skutečně vnímat především s ohledem na blížící se volby do Bundestagu. Merkelová byla kritizována svým vyzyvatelem Martinem Schulzem, že riskuje závody ve zbrojení. Především proto, že kancléřka podporovala výdaje na obranu ve výši zmiňovaných dvou procent HDP. Tento krok naznačuje, že je spíš odrazem evropské solidarity, a nikoli německých choutek po zbrojení,“ uvádí Financial Times.

„Na jedné straně jsou poznámky kancléřky zřejmé. Už předchůdci prezidenta Trumpa si stěžovali na to, že evropské státy nejsou schopny dodržet závazky k NATO a nedávají na obranu požadovaná 2 % HDP. Pokud se chce stát Evropa ekonomickým hegemonem, musí urychlit prosazení společných kroků. Vzhledem k politice Trumpovy administrativy je zároveň vedoucí úloha Spojených států při určování světové ekonomiky ohrožena,“ soudí deník.

Celý text v angličtině naleznete ZDE.

„Přesto musí Berlín doufat, že Londýn a Washingon si poznámky kancléřky nevezmou až příliš osobně. Především označování Velké Británie za nespolehlivého partnera značně ztíží jednání o brexitu. Stejně tak by mohlo to samé negativně ovlivnit kroky Spojených států a v konečném důsledku působit v neprospěch Německa v oblasti vzájemných obchodních vztahů. Ostatně Trump již Německo kritizoval za obchodní přebytky s USA.“

Stejně vážně by měla podle britského deníku vnímat i celá Evropa. „Aby byl starý kontinent schopen zajistit si bezpečnost i bez Spojených států, musí jednotlivé státy více investovat do vojenských výdajů a zároveň úzce koordinovat zahraniční politiku. Chybná rozhodnutí v reakci na migrační krizi ukázala, že evropské státy nejsou schopny postupovat jednotně, když přijde na bezpečnostní otázky.“

„Více soudržnosti je zapotřebí i v ekonomické oblasti. Evropští politici si sice stěžují na ekonomickou hegemonii Spojených států, ale přesto udělali jen velmi málo, aby se euro po celém světě využívalo ve větší míře,“ píše deník a dodává, že samotná kancléřka by měla vzít v úvahu, jaké reakce mohou její slova pronesená v pivnici vzbudit u britských, amerických, ale i evropských politiků vůbec.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialova vláda hrobařů. Sněmovna je stínové divadlo, říká Lipovská

4:44 Fialova vláda hrobařů. Sněmovna je stínové divadlo, říká Lipovská

„Pokud vláda trestá zvyšováním daní malé podnikatele, pokud dusí živnostníky, pokud dotáhla zemi k n…