V rakouském hlavním městě se v úterý sešli ministři zahraničí USA John Kerry a Ruska Sergej Lavrov společně se zvláštním pověřencem OSN pro Sýrii Staffanem de Misturou a dalšími lídry 17 jiných národů. Všichni se vyjádřili pro ukončení násilností v Sýrii a odsouhlasili nutnost okamžitého započetí humanitární pomoci.
Ačkoliv si nestanovili konkrétní datum, Kerry označil jednání za úspěch v tom, že se shodli na rámcové podobě budoucí Sýrie, která má být především jednotná a sekulární. „Výzva, které nyní čelíme, je, jak přetvořit tuto možnost v realitu.“
Představitelé USA sice stále tvrdí, že prezident Asad musí odejít nejpozději k prvnímu srpnu, oponují jim však představitelé Íránu a Ruska a k tomu sám prezident Asad, jehož jednotky v Sýrii stále bojují. Podle reportéra Al Jazeery Hashema Ahelbarra potrvá nějaký čas, než dojde k překonání těchto rozdílných pohledů na věc.
Uvedl také, že mluvil se zástupci syrské opozice, kteří se jednání účastní, a ti prý odmítají cokoliv podepsat, dokud nebudou mít jasno v tom, jak to s Asadem nakonec bude. Což je vlastně setrvalý stav od chvíle, co opoziční zástupci opustili jednání v Ženevě kvůli tomu, že s Asadem ani Ruskem nikdo nic nepodnikl.
Mezitím v několika posledních týdnech zahynulo při náletech syrské armády více než 300 lidí jen v provincii Aleppo a smrtící boje stále probíhají v mnoha koutech země, jelikož se mírová dohoda nevztahuje na několik skupin včetně Islámského státu či fronty an-Nusrá, které stále drží velké části území.
Podle íránského ministra zahraničí Javada Zarífa, který podporuje příměří, však může klid zbraní představovat výhodu pro určité opoziční skupiny, které by tak mohly zregenerovat svoje síly a začít bojovat s novou energií.
Rusko, které oficiálně podporuje mírovou dohodu, je přitom stále v místě konfliktu a poskytuje podporu i prezidentu Asadovi.
Podle Syrské observatoře pro lidská práva však nedošlo k nijak výraznému omezení pozemních bojů, a lidé tak stále umírají. Jen za duben mohlo v pouličních bojích zahynout více než 500 osob na všech stranách konfliktu.
A z druhé strany stále létají letadla americké koalice proti Islámskému státu, která údajně bombardují Aleppo. Stejně tak, jak to činí i letadla syrské armády.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa