Poslanci by se bez své práce ve sněmovně rozhodně finančně nezhroutili. Zhruba šedesát tisíc, které za práci zákonodárce dostávají, jsou jim spíše na okrasu. Daleko víc si vydělají v různých jiných funkcích nebo soukromým podnikáním.
Odměny za členství v dozorčích a správních radách, za sezení v zastupitelstvech, příjmy z podnikání nebo z advokacie, to všechno je pro poslance výnosnější.
Všeumělé i notoričtí radní
Boris Šťastný z ODS zvládá vše zmíněné naráz a ještě si navíc přivydělává jako poradce a překladatel. Načíná druhé funční období a od vstupu do úřadu už si "vedlejšáky" vydělal šest milionů korun.
Jeho kolega ze strany Tomáš Úlehla stíhá podnikat v pohostinství, poskytovat ekologické poradenství, sedět ve třech dozorčích radách, v zastupitelstvu města Zlín a v tamějších výborech a komisích. Jen loni si přilepšil o milion korun.
Sociální demokrat Miroslav Váňa si své příjmy ve statisícech dokázal poskládat čistě z působení ve správních a dozorčích radách.
Právníci, lékaři, pronajimatelé
Přes půl milionu pobírá socialista Jeroným Tejc za právní služby. Jeho stranický kolega David Rath za čtyři sta tisíc ročně pronajímá své nemovitosti.
Jaroslav Krákora z ODS zase stíhá provozovat lékařskou praxi, ročně ho přijde na 200 tisíc korun. David Šejch zase obchoduje s akciemi, loni vydělal šest milionů.
Odměny za rady chceme změnit
Politici opět horečně slibují, že změní zákon o střetu zájmů tak, aby členství v představenstvech či dozorčích radách státních a polostátních podniků nebylo tak výhodné.
"Určitě bych nehlasoval proti tomu, aby za členství ve správní nebo dorozčí radě pojišťovny, která je řízená státem, neexistovala žádná odměna pro ty, u kterých jde o souběh funkcí," dušoval se pro Lidové noviny Šťastný, který ovšem statisícové odměny za členství v radách rád a pravidelně pobírá.
Více: Průměrný plat poslance? 59 tisíc a až desítky tisíc náhrad
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par