Očekává se, že gesto podráždí nejen Moskvu, ale také početnou ruskojazyčnou menšinu v zemi. Právě kvůli ní doposud v Lotyšsku probíhala „desovětizace“ výrazně méně horlivě, než v Litvě nebo Estonsku.
Nyní místní historici vypracovali seznam sovětských památníků a během následujících čtyř měsíců mají jít k zemi prakticky všechny.
Nejkontroverznějším a současně největším je památník v Rize, umístěný v Parku vítězství. Jeho odstranění bude velkou výzvou i technicky, 79 metrů vysoký monument z roku 1985 má mít základy hluboké desítky metrů.
Pro řadu Lotyšů je symbolem časů nesvobody. V roce 1997 se jej zástupci místní krajní pravice pokusili odstřelit tajně sami a při explozi dva lidé přišli o život.
Proti velkému zátahu, který umožnilo květnové vypovězení příslušných článků smlouvy mezi Lotyšskem a Ruskem, se očekává odpor místní ruskojazyčné menšiny.
Ta v Lotyšsku čítá více než třetinu obyvatelstva a žije víceméně v paralelním světě s vlastními školami, médii i politickými stranami. Většina z ní podle průzkumů válku na Ukrajině odmítá, ale ruský prezident Putin mezi nimi stále má velkou podporu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.