Velká posila, už za rok. 80 % ropy pod kontrolou. A zájem mají další

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

24.08.2023 12:05 | Zprávy

Událostí dnešního dne na mezinárodním politickém i ekonomickém poli je bezpochyby rozšíření sdružení BRICS o dalších šest zemí. Vzroste tím nejen prestiž zmíněného bloku, ale i jeho ekonomická a politická váha na mezinárodním poli. Růst významu BRICS se podle pozorovatelů odrazí i na situaci na Ukrajině. V souvislosti s tím, kolik zásob ropy bude BRICS po svém rozšíření ovládat, se mluví také o konci „petrodolaru“.

Velká posila, už za rok. 80 % ropy pod kontrolou. A zájem mají další
Foto: Repro Youtube
Popisek: Summit zemí skupiny BRICS

Pojďme si ale nejprve připomenout okolnosti a důvody vzniku BRICS. Společenství bylo založeno jako tzv. neformální klub v roce 2009, aby svým členům poskytl platformu pro boj proti světovému řádu ovládanému Spojenými státy a jejich západními spojenci, píše o tom např. agentura REUTERS.

Jeho vznik iniciovalo Rusko a nejprve zahrnovalo jen Brazílii, Rusko, Čínu a Indii. Teprve později do bloku byla přijata i Jihoafrická republika.

Členské země dohromady tvoří více než 41 % světové populace s 3,14 miliardy lidí a zaujímají téměř 30 procent celkové rozlohy země. Se zhruba 24 procenty celosvětového HDP a 16 procenty všeho světového obchodu, patří už dnes k nejvýznamnějším ekonomickým světovým hráčům.

To jsou ale údaje, které nezahrnují členy, jejichž přijetí bylo odsouhlaseno dnes na summitu BRICKS v JAR.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaA

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Arogance Západu nese plody., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNechtík , 24.08.2023 12:44:53
Dovoluji si tvrdit, že petrodolar končí a ne žádné možná. Západu a NATO už prostě nestačí řinčení zbraněmi, vyhrožování s vydíráním aby si udržely svá postavení. Buď vymění vlády a ty nové budou jednat s ostatními státy jako rovný s rovnými, nebo skončí v bídě. Jinak už to nepůjde. Bohužel naše vláda bude patřit mezi poslední, která to pochopí.

|  25 |  0

Další články z rubriky

„Francie, tady je všechno možný. Už nevědí, jak se jí mají zbavit“. Znalci nad odsouzením Le Penové mluví o skandálu

6:20 „Francie, tady je všechno možný. Už nevědí, jak se jí mají zbavit“. Znalci nad odsouzením Le Penové mluví o skandálu

„Evropa má dobře nakročeno k tomu, aby v nedemokratických postupech USA ještě předehnala. A události…