Velké varování ekonomky: Krize znovu přijde. A možná i z nečekaných míst. Pokud máte z čeho, spořte

07.04.2018 20:16 | Zprávy

Ekonomka Hana Lipovská z Masarykovy univerzity v Brně v rozhovoru pro sobotní MF Dnes připomněla, že ekonomové už v roce 2005 varovali před velkou ekonomickou krizí. Jenže je nikdo z politiků neposlouchal. A v roce 2008 přišla největší krize od roku 1929. A teď se situace opakuje. Ekonomové od roku 2015 varují před možným tvrdým ekonomickým pádem. A nikdo je neposlouchá.

Velké varování ekonomky: Krize znovu přijde. A možná i z nečekaných míst. Pokud máte z čeho, spořte
Foto: pujcka.co
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Když v roce 2008 svět prožil velký ekonomický pád, politici se ptali, proč před tím ekonomové nevarovali. Ekonomka Lipovská k tomu ovšem podotkla, že už v roce 2005 ekonomové varovali před blížící se ekonomickou krizí. Jen je nikdo neposlouchal. A v roce 2008 ukazovali politici na ekonomy prstem.

Dnes je situace jiná, ekonomika Spojených států roste a česká ekonomika roste dokonce tak, jak už dlouho ne. Máme nejnižší nezaměstnanost v celé EU, platy zaměstnanců rostou a české firmy dostávají tolik zakázek, že je musí odmítat. Zdá se, že by ekonomická krize už nikdy neměla přijít. Ale podle Lipovské přijde. Přijde už proto, že ekonomické problémy jednotlivých evropských zemí nebyly léčeny ani vyloučeny.

„Adeptů na kolébku nové vlny Velké recese je několik. Kdo se chce držet starého úsloví „Když Amerika kýchne, má Evropa chřipku“, může hledat její kořeny opět na trhu amerických hypoték a nemovitostí. Prodeje domů na Manhattanu zažily v prvním čtvrtletí tohoto roku nejhlubší propad od konce krize – meziročně o celých 25 procent. Dalším potenciálním zdrojem mohou být americké studentské půjčky na školné nebo americký penzijní systém. Je zřejmé, že menší recese by přišla vhod i oponentům prezidenta Donalda Trumpa. Pokles ekonomiky by mu byl bezpochyby kladen za vinu,“ podotkla ekonomka.

„Zárodky krize však můžeme hledat i v Evropské unii. Trojským koněm dnes není (stále nevyřešené) Řecko, nýbrž Itálie, jejíž státní dluh tvoří neskutečných 132 procent hrubého domácího produktu. Zatímco o velmi špatné kondici italského bankovnictví se dobře ví, skutečný, ale zatím stále ignorovaný problém představují banky německé. Největší z nich Deutsche Bank vykazuje tři roky po sobě výraznou ztrátu,“ pokračovala.

Krize ale může přijít i odjinud. Může přijít ze zemí, u kterých to dnes nikdo neočekává. Poslední krize se také projevila na Islandu. Dnes to může být třeba Chorvatsko. Nebo třeba krvavý teroristický útok přímo v srdci Říma. Tím si podle ekonomky nemůžeme být jisti. Podle Lipovské však ani příliš nezáleží na tom, co krizi spustí. Podstatnější bude, jak se s ní vyrovnáme. Připravovat bychom se na ni měli už teď.

Rozumná vláda by podle Lipovské ekonomiku státu nijak neškrtila, ale také by bránila zběsilému utrácení na všech frontách. Rozumná vláda by si prý tvořila rezervy na dobu, která přijde. Totéž platí i o českých domácnostech. Pokud mají z čeho, měly by si spořit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…