Velké znečišťovatele neovlivníme. Evropa už prý dostala do zubů, tvrdí europoslanec

01.03.2014 20:10 | Zprávy

REPORTÁŽ O tom, zda by nebylo lepší přestěhovat ministerstvo životního prostředí do Ostravy nebo jak je schopná Evropa přitlačit na velké znečišťovatele ovzduší, byla řeč při předvolební debatě kandidátů do Evropského parlamentu na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě v Ostravě.

Velké znečišťovatele neovlivníme. Evropa už prý dostala do zubů, tvrdí europoslanec
Foto: Daniela Černá
Popisek: Debata kandidátů do Evropského parlamentu

Tři kandidáti do Evropského parlamentu se představili při debatě na téma Evropská energetická politika. „Jde o kruciální problém, který je ještě vyhrocený situací na Ukrajině. Do Evropy se dováží za 400 miliard ročně surovin a tahle závislost je velmi problematická. Další důvod, proč je o energetice řeč je to, že se, troufám si říci, zhroutil trh s povolenkami,“ uvedl na začátek současný europoslanec za ODS, bývalý primátor Ostravy a někdejší moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský.

„Energetika je zásadnější problém, než problém eura, protože bude rozhodovat o budoucnosti evropské ekonomiky,“ dodal. Pak se představila kandidátka za KSČM. „Snad i prezident přinese do této debaty nějaký objektivní názor. Přála bych si, aby Česká republika už konečně měla novou jak surovinovou koncepci, tak energetickou politiku státu, abychom se měli od čeho odpíchnout. To, co jako KSČM absolutně odmítáme, je jakéko-li předávání těchto věcí do Bruselu. Jestli se neustále budeme domnívat, že si něco schválíme v Evropě a nastanou zásadní změny, tak je to lež. Pokud nenajdeme konsenzus s takovými hráči, jako je USA a Čína, tak se nám bude velmi těžko hledat něco pozitivního,“ uvedla současná poslankyně za KSČM Kateřina Konečná.

KDU chce energie hlavně šetřit

Jako třetí se dostala ke slovu bývalá poslankyně a členka KDU – ČSL Michaela Šojdrová. „Evropská politika zůstává ve stínu národní, dokud nenastanou větší problémy. Nejde o předávání kompetencí na úroveň Evropské unie, ale KDU – ČSL podporuje koordinační roli EU,“ uvedla Šojdrová. „Cíle evropských zemí jsou společné, rozdílné jsou podmínky. Proto bude KDU – ČSL hájit pravomoc energetického mixu. Jde nám o investice do šetrných technologií. Největší zdroje jsou ušetřené energie,“ dodala s tím, že Evropská unie by měla tlačit na globální hráče, aby největší znečišťovatelé byli daleko aktivnější ve snižování skleníkových plynů. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Francie, tady je všechno možný. Už nevědí, jak se jí mají zbavit“. Znalci nad odsouzením Le Penové mluví o skandálu

6:20 „Francie, tady je všechno možný. Už nevědí, jak se jí mají zbavit“. Znalci nad odsouzením Le Penové mluví o skandálu

„Evropa má dobře nakročeno k tomu, aby v nedemokratických postupech USA ještě předehnala. A události…