Veřejnost už se nedozví to, na co má dnes nárok! Z Českého rozhlasu zaznělo varování před tím, co chystá vláda

24.07.2018 18:21 | Zprávy

Vláda Andreje Babiše (ANIO) přišla s plánem, že omezí tok informací o trestních řízeních. Veřejnost už by se napříště neměla dozvídat to, na co má nárok dnes. Teoreticky by to mohlo pomoci i samotnému premiérovi stíhanému v kauze dotačního podvodu spojeného s firmou Čapí hnízdo.

Veřejnost už se nedozví to, na co má dnes nárok! Z Českého rozhlasu zaznělo varování před tím, co chystá vláda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klávesnice

Novináři mají právo vědět, proč byl ten či onen politik zproštěn obvinění. Zaručuje to zákon o svobodném přístupu k informacím. Kabinet Andreje Babiše však plánuje, že by to mohlo být jinak. Veřejnost už by se k podobným datům dostat nemusela. Záleželo by to na blahovůli policie, resp. dozorujícího státního zástupce. „Je to na státním zástupci,“ předestřel plány vlády datový novinář Jan Cibulka z Českého rozhlasu, který vystoupil v úterních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu.

Policie a státní zástupci se sice mohou rozhodnout, že tu či onu informaci zveřejní, ale pokud tak neučiní, veřejnost už se nemusí dozvědět to, na co má nárok dnes. Teoreticky by se tak mohlo stát, že už se veřejnost nedozví, proč mohl být zproštěn viny premiér Babiš v kauze dotačního podvodu. Stejně tak by se mohlo stát, že podle nových pravidel už nebude zveřejněna zpráva podobná zprávě OLAF v kauze firmy Čapí hnízdo.

Vedle informací z trestních řízení už nebudou muset být zveřejňovány ani informace spojené s veřejným pořádkem. Napříště by tak mohlo být zakázáno šířit informace o tom, kde jsou policejní radary, ze kterých míst se odtahují auta a tak podobně. Mohla by také skončit doba zveřejňování map trestné činnosti v krajích.

Přitom už podle stávajícího zákona úřady mohou odpírat podání informací několik let. Přesně tak se choval např. Hrad, když byl žádán o informace o platech zaměstnanců Kanceláře prezidenta republiky.

Na navrhované změně je podle Cibulky prý zarážející i to, že změna byla prosazována v podstatě skrze legislativní přílepek přidaný k jinému zákonu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák: Nápravu přinese změna režimu. Státu mají patřit klíčové sektory

8:28 Drulák: Nápravu přinese změna režimu. Státu mají patřit klíčové sektory

„Domníváme se, že skutečnou společenskou nápravu nepřinesou jedny volby, ale že je třeba pracovat na…