Vězni neměli střelné zbraně ani předměty propašované zvenčí, odmítl Pospíšil

18.10.2011 17:46 | Zprávy

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) byl hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu k tématu překažené vzpoury v několika věznicích. Odmítl, že by se na vzpouře podíleli členové Berdychova gangu, ale připustil, že se zatím vše prošetřuje. Vězni podle něj neměli střelné zbraně.

Vězni neměli střelné zbraně ani předměty propašované zvenčí, odmítl Pospíšil

Podle Pospíšila probíhá šetření a teprve až skončí, dá jeho resort veřejnosti všechny potřebné informace. Vyšetřuje se přesný postup, jak si vězni vyráběli zbraně i to, jak se informace o vzpouře dostaly do médií.

Vězni neměli střelné zbraně ani propašované předměty

„Byly to závažné informace. Vězni z pěti věznic mezi sebou komunikovali. Nemůžu potvrdit, že by to organizovali členové takzvaného Berdychova gangu. Ale v tuto chvíli se tato spekulace nezakládá na pravdě," vyhnul se Pospíšil přímé odpovědi.

Pospíšil se domnívá, že Vězeňská služba zasáhla včas a celou situaci uklidnila a zcela eliminovala nebezpečí. Vězeňská služba získala avízo o vzpouře přes vlastní informační kanály, ale ministr spravedlnosti nic neupřesnil. BIS se na tom nijak nepodílela.

Mezi zajištěnými předměty údajně nebyly střelné zbraně nebo zbraně, které by někdo vpašoval do věznic. Jednalo se tedy o předměty, které si vězni v rámci kovovýroby na Pankráci vyrobili ze šrotu. Předměty navíc neměli vězni na celách, byli zajištěny v dílnách.

Zakázat vězňům postupy a práce, při kterých si mohou vyrobit zbraně?

„Pověřil jsem ředitele Pankrácké věznice, aby přesně zjistil, jak vězni mohli vyrobit zbraně. Já bych nebyl pro úplný zákaz prací. Vězni by si měli zachovat pracovní návyky. Práce je také způsob resocializace," připomněl Pospíšil na Radizořunálu.

Pospíšil připustil, že je zde problém přeplněnosti věznic, problém se stravou, na kterou si vězni stěžují. A vzpourou se vězni mohli dožadovat svých práv.

„Máme domněnku, že vězni chtěli docílit toho, aby mohli být propuštěni po uplynutí půlky trestu," řekl Pospíšil a zároveň upozornil: „Jedná se ale pouze o případ lehčích prohřešků. Často se totiž administrativa žádosti o předčasné propuštění a pak jeho posouzení protahuje tak, že je téměř nemožná."

ČR má 23 tisíc vězňů na 10 milionů obyvatel. Jsme čtvrtá země s největším počtem vězňů. Podle Pospíšila by bylo pro ČR vhodné, aby měla pouze dva typy věznic. Umožnil by to připravovaný zákon. Ředitelé věznic by pak mohli sami lépe naložit s kapacitou svých zařízení.

Zrušit prezidentskou milost nebo ji spojit s hlasováním o přímé volbě?

„Jsem připraven o tom vést debatu. Bylo by třeba změnit ústavu, tím pádem mít ústavní většinu. Projednání v rámci hlasování o přímé volbě prezidenta je možné, ale bylo by lepší o tom nejdříve vést společenskou debatu," navrhl Pospíšil.

Související:

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT v ohrožení, varuje Jakob. Chystá obranu její nezávislosti

20:56 ČT v ohrožení, varuje Jakob. Chystá obranu její nezávislosti

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob varuje před oslabováním nezávislosti médií veřejné služ…