Vidle do bruselského rozpočtu. Zablokovalo jej Polsko s Maďarskem

16.11.2020 17:53 | Zprávy

Maďarsko a Polsko zablokovaly sedmiletý rozpočet Evropské unie i covidovou pomoc. Vadí jim, že čerpání peněz je podmíněno dodržováním principů právního státu.

Vidle do bruselského rozpočtu. Zablokovalo jej Polsko s Maďarskem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Přijetí rozpočtu Evropské unie na období 2021–2027 neprošlo. Zablokovaly jej Maďarsko a Polsko, které nesouhlasí s tím, aby vyplácení peněz z evropských fondů bylo podmíněno dodržováním principů právního státu. Kromě toho se veto vztahuje i na plánovaný fond koronavirové pomoci ve výši 750 miliard eur.

Není to ani tak moc překvapivé, neboť lídři Maďarska i Polska dávali dlouhodobě najevo, že jim spojení peněz a vlády práva dělá problémy. Německé předsednictví EU chtělo při dnešním jednání velvyslanců členských zemí docílit podporu pro kompromisní návrh rozpočtu a krizového fondu, dohodnutý minulý týden s Evropským parlamentem. Europoslanci stejně jako řada států zejména západní a severní Evropy trvali na tom, aby bylo vyplácení peněz provázané s respektováním demokratických zásad, jako je nezávislost soudů nebo svoboda médií.

A právě to zástupcům Budapešti a Varšavy vadilo natolik, že dohodu nebyli schopní podpořit. Polský premiér Mateusz Morawiecki se několikrát tázal, co to vlastně vláda práva je. Kromě těchto dvou zemí se pak pro odklad hlasování vyjádřilo i Slovinsko. Další země pak s balíčkem neměly problémy.

V tuto chvíli je ale nutné, aby se na víceletém rozpočtu členské země shodly jednomyslně. Aby mohly začít čerpat peníze z nouzového fondu, musejí zase jejich parlamenty schválit takzvané rozhodnutí o vlastních zdrojích, které zavádí nové zdroje příjmů unijní pokladny. V obou případech tedy může jakákoli země rozhodující krok zablokovat.

Důležité také je, aby se rozpočet povedlo schválit do konce roku, od ledna by totiž jinak začalo platit provizorium vycházející z letošního rozpočtu. V případě neschválení fondu by unijní země, z nichž se většina potýká s druhou vlnou pandemie, musely zapomenout na výrazné stimuly v době ekonomické krize.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: vef

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…