Nakládání s municí má nyní podle Sobotky několik zákonných režimů, které nejsou provázány a spadají pod různé kontroly. Jejich koordinace je podle něho slabá. „Kumulace nejrůznějších právních norem a předpisů vytvářejí nepřehledné a netransparentní hřiště, co se má konat," řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Jde podle něho například o nakládání s municí, o přepravu, o dozor i o požární předpisy. Sobotka poukázal také na stav policejního útvaru pro kontrolu munice ve vlastnictví soukromých firem. Počet jeho příslušníků klesl podle něho v minulosti asi o třetinu. Vláda bude chtít počet kontrol posílit, dodal premiér.
Vyšetřování výbuchů vede Útvar pro odhalování organizovaného zločinu v Ostravě
Policie, hasiči a armáda postupují na místě výbuchů podle Sobotky s maximálním nasazením a profesionálně. Munice bude z areálu odvážena, jakmile to dovolí okolnosti. Od soboty bude podle Stropnického připraven dosud zakonzervovaný sklad u Květné na Svitavsku, stálo to asi 20 milionů korun. Sklady u Vlachovic byly podle ministra obrany pronajaty za 400 korun za metr čtvereční ročně, což označil za „kamarádskou cenu".
Vyšetřování výbuchů vede podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) Útvar pro odhalování organizovaného zločinu v Ostravě ve vyhrazeném režimu. Areál je nyní místem činu, má tam tedy přístup jen policie, zatím nikoli armádní pyrotechnici. „To, zda šlo o neuvěřitelnou shodu nešťastných náhod, zlý úmysl nebo jiné příčiny, zodpoví až policejní vyšetřování," poznamenal Stropnický.
Starosta Vlachovic Zdeněk Hověžák (STAN) požadoval, aby byly vypovězeny všechny nájemní smlouvy firmám sídlícím v areálu a aby munice byla zajištěna a odvezena nejlépe do Vánoc, i když je to zřejmě nereálné. „Svátky u nás prožijeme ve strachu," podotkl. Starosta přivítal příslib odškodnění pro obce postižené výbuchem. Stát by měl ale podle Hověžáka podobným tragédiím předcházet a dbát na dodržování předpisů v muničních skladech.
Sněmovna se takřka nedostala k vystoupením řádně přihlášených poslanců
Dnešní jednání o situaci ohledně výbuchů trvalo skoro tři hodiny. Například poslankyně ODS Jana Černochová vinila krajského hejtmana Stanislava Mišáka (ČSSD) z toho, že nevyhlásil stav nebezpečí, a vládu z liknavého postupu. „Vláda tahá pouze horké kaštany z ohně," hájil kabinet Petr Kořenek (ČSSD). Předseda Úsvitu Tomio Okamura zase poukazoval podle něho na špatné informování a chaos v uskladňování munice. Poslanec ANO Josef Hájek označil jeho vystoupení za zavádějící hospodské řeči.
Sněmovna se takřka nedostala k vystoupením řádně přihlášených poslanců, debata se odehrávala vesměs prostřednictvím krátkých faktických poznámek. Mimořádnou schůzi svolanou na žádost opozice nakonec poslanci přerušili na návrh Bronislava Schwarze (ANO) do 19. ledna.
Starostu Hověžáka mrzí, že nezaznělo jasné ujištění, které by mohl přivézt místním občanům. Novinářům řekl, že se žádné nové informace nedozvěděl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp