Schválený návrh zákona snižuje potřebnou většinu hlasů akcionářů pro přeměny obchodních společností a družstev, místo dosud potřebných 90 procent hlasů všech akcionářů by nově mělo pro rozdělení firem stačit 75 procent hlasů akcionářů přítomných na valné hromadě za současného navýšení usnášeníschopnosti, která má přesahovat dvě třetiny základního kapitálu.
Vláda se tak přiblížila ke zrealizování možnosti zestátnění skupiny ČEZ, kde má stát podíl zhruba sedmdesát procent. Na tuto skutečnost rychle reagují spekulanti, kteří začali prodávat akcie společnosti. Akcie ČEZ spadly za necelý týden skoro o 15 procent. Ve čtvrtek jejich cena klesla o více než osm procent. Podle analytiků tak energetická společnost jen za čtvrteční den přišla o 46 miliard své tržní hodnoty, píše server Echo24.cz.
Podle ekonoma Lukáše Kovandy návrh vlády oslabuje důvěru investorů v tuzemský kapitálový trh. „Oslabuje zejména pozici menšinových akcionářů ČEZ, což pak podrývá ochotu investorů dále akcie podniku držet. Zvýšená nejistota pak zásadně přispívá k poklesu tržního ohodnocení ČEZ. Investory už v minulém týdnu vyplašila čtvrteční analýza Raiffeisen Bank International, podle které akcie ČEZ do roka spadnou na úroveň 600 korun za kus,“ řekl serveru ekonom.
Analytik ze Sirius Finance Ivo Bečvář uvádí, že vše nasvědčuje tomu, že jde o účelově navrženou změnu zákona, protože veřejně obchodovaných společností v ČR je jen několik. „A hranice potřebná pro některé přeměny je stanovena shodou okolností tak, aby pro stát znamenala jistotu, že si u ČEZ prosadí cokoli,“ dodává.
Nyní návrh míří do Poslanecké sněmovny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.