Uvolněné místo v předsednictvu rady bude doplněno ze stávajících členů rady. Kdo by měl být novým místopředsedou, se zatím neví. Rada se volbou bude pravděpodobně zabývat na příštím jednání, které bude za dva týdny. Volba nového člena rady pak může trvat i několik týdnů.
Syková se minulý týden vzdala také funkce ředitelky Ústavu experimentální medicíny Akademie věd. Bude zde ale dál pokračovat ve vědecké práci. Ústav dočasně vede členka jeho rady a vědkyně Miroslava Anděrová, než bude v konkurzu vybrán nový ředitel. Od pondělí také prochází hospodaření ústavu interním finančním auditem.
Spolupracovníci Sykové podle reportáže České televize brali od některých pacientů se smrtelnou amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) 150.000 korun za experimentální léčbu kmenovými buňkami. Účast v klinické studii přitom má být ze zákona bezplatná. Vědkyně trvá na tom, že nic nezákonného ani neetického neudělala, hlavní snahou prý bylo pomoci pacientům ALS. Zvažuje, že se bude bránit soudně.
Bělobrádek dnes také vládu informoval, proč nefunguje informační systém pro vědu. Jde o klíčový systém pro české vědce, ve kterém byla data a informace o výzkumu a jeho veřejné podpoře. Výpadek systému kritizovaly Česká konference rektorů, opozice i další instituce, které ho používaly.
"Jednací řízení stále probíhá, data ze systému ale máme zálohována a uchována. Děláme maximum, aby tato data mohla být co nejdřív využitelná v rámci systému," uvedl v tiskové zprávě Bělobrádek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa