Vláda posoudí práva zaměstnanců pečujících o postižené

07.12.2019 17:58 | Zprávy

Navrhované rozšíření práv zaměstnanců pečujících o postižené lidi vláda před zákonodárci asi nepodpoří, ale ani neodmítne. K novele zákoníku práce skupiny opozičních poslanců z KDU-ČSL, TOP 09 a STAN se kabinet postaví na pondělní schůzi podle podkladů zřejmě neutrálně, napsala ČTK.

Vláda posoudí práva zaměstnanců pečujících o postižené
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání vlády. Na programu bzla například novela zákona o Kanceláři prezidenta republiky

Zaměstnanec, který pečuje o postiženého člověka nebo o dítě a pracuje kvůli tomu na zkrácený úvazek, by podle předlohy dostal zákonné právo požádat opět o prodloužení pracovní doby. Zaměstnavatel by mu musel do půl roku vyhovět.

Vládní legislativci poukazují na to, že úprava se dotýká nové evropské směrnice o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem rodičů a pečujících osob. Kabinet chce o jejím začlenění do českého právního řádu jednat se zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců.

Předkladatelé poukazují na to, že zaměstnavatelé jsou nyní v těchto případech povinni žádosti o kratší pracovní dobu vyhovět, pozdější žádosti o prodloužení úvazku ale nikoli. Zaměstnanci tak už při podání žádosti o kratší úvazek musí zvažovat i riziko, že zaměstnavatel později nebude ochotný jim pracovní dobu opět prodloužit, napsali v důvodové zprávě.

Novela by také lidem umožnila po dobu rodičovské dovolené vykonávat na základě dohody o provedení práce u svého zaměstnavatele formálně stejnou činnost jako v dosavadním pracovním poměru. Zákon nyní výkon stejné práce u jednoho zaměstnavatele na základě odlišných pracovněprávních vztahů obecně zakazuje. V praxi se zákaz v případě lidí na rodičovské podle předkladatelů obchází tak, že v dohodě o provedení práce je sjednán jiný druh činnosti, reálně ale zaměstnanec vykonává práci stejnou. Kabinet by měl uvést, že už nynější zákony umožňují zaměstnanci čerpat u zaměstnavatele rodičovskou dovolenou i vykonávat práci v jednom základním pracovněprávním vztahu.

Vládní legislativci navrhli vládě neutrální stanovisko, byť se proti předloze postavily ministerstvo práce a sociálních věcí, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a Svaz průmyslu a dopravy. Neutrálně se vyjádřila ministerstva spravedlnosti a průmyslu a obchodu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chci válečné daně. Já si rád za Ukrajinu připlatím.“ Český novinář zní jako tajemník NATO

14:02 „Chci válečné daně. Já si rád za Ukrajinu připlatím.“ Český novinář zní jako tajemník NATO

V souvislosti s válkou na Ukrajině se rozjela debata o zbrojení. Generální tajemník NATO Mark Rutte …