Zaměstnanec, který pečuje o postiženého člověka nebo o dítě a pracuje kvůli tomu na zkrácený úvazek, by podle předlohy dostal zákonné právo požádat opět o prodloužení pracovní doby. Zaměstnavatel by mu musel do půl roku vyhovět.
Vládní legislativci poukazují na to, že úprava se dotýká nové evropské směrnice o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem rodičů a pečujících osob. Kabinet chce o jejím začlenění do českého právního řádu jednat se zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců.
Předkladatelé poukazují na to, že zaměstnavatelé jsou nyní v těchto případech povinni žádosti o kratší pracovní dobu vyhovět, pozdější žádosti o prodloužení úvazku ale nikoli. Zaměstnanci tak už při podání žádosti o kratší úvazek musí zvažovat i riziko, že zaměstnavatel později nebude ochotný jim pracovní dobu opět prodloužit, napsali v důvodové zprávě.
Novela by také lidem umožnila po dobu rodičovské dovolené vykonávat na základě dohody o provedení práce u svého zaměstnavatele formálně stejnou činnost jako v dosavadním pracovním poměru. Zákon nyní výkon stejné práce u jednoho zaměstnavatele na základě odlišných pracovněprávních vztahů obecně zakazuje. V praxi se zákaz v případě lidí na rodičovské podle předkladatelů obchází tak, že v dohodě o provedení práce je sjednán jiný druh činnosti, reálně ale zaměstnanec vykonává práci stejnou. Kabinet by měl uvést, že už nynější zákony umožňují zaměstnanci čerpat u zaměstnavatele rodičovskou dovolenou i vykonávat práci v jednom základním pracovněprávním vztahu.
Vládní legislativci navrhli vládě neutrální stanovisko, byť se proti předloze postavily ministerstvo práce a sociálních věcí, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a Svaz průmyslu a dopravy. Neutrálně se vyjádřila ministerstva spravedlnosti a průmyslu a obchodu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp