Vláda by se mohla zabývat potížemi, které vznikly kvůli sankcím vyhlášeným mezi EU a Ruskem. Pracovní skupina, která dopad sankcí monitoruje, už tento týden uvedla, že doporučí vládě, aby urychlila práce na takzvaném kurzarbeitu. Při kurzarbeitu mohou firmy získat od státu peníze na podporu zaměstnanců, pro něž nemají kvůli úbytku zakázek práci. V Česku už tento systém existuje, zaměstnavatelé jej ale kvůli přísným pravidlům příliš nevyužívali.
Zaměstnanec na kurzarbeitu bude pobírat 90 % své průměrné mzdy
Stát by mohl podle Ministerstva práce a sociálních věcí při kurzarbeitu poskytovat zaměstnavatelům na platy zaměstnanců 30 procent průměrného výdělku, nejvýše však 1,4násobek minimální mzdy, což je 11 900 korun. Zaměstnanec by během kurzarbeitu měl pobírat 90 procent své průměrné mzdy, z toho 60 procent bude proplácet zaměstnavatel a 30 procenty přispěje Ministerstvo práce a sociálních věcí.
V rámci podpory vývozu ze strany vlády také vznikne pět míst zemědělských diplomatů, kteří budou sídlit na zastupitelských úřadech v Moskvě, Kyjevě, Rijádu, Pekingu a v Bělehradě.
Vláda projedná i dodávku munice pro lehké ruční zbraně. Má pomoci obraně iráckých Kurdů
Kabinet by se podle Ministerstva obrany měl zabývat také darováním munice do lehkých ručních zbraní iráckému Kurdistánu, který čelí ofenzívě radikálů z hnutí Islámský stát. Vedle toho stát podpoří české firmy, které by Kurdům zbraně prodaly. O zbrojní pomoc mezinárodní společenství požádal prezident autonomního Kurdistánu Masúd Barzání. Spojené státy a Francie už oznámily, že Kurdům zbraně dodaly, totéž zvažují i Británie a Německo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk