Není jisté, kdy kabinet zasedne. Sněmovnu bude dnes žádat o vyslovení důvěry a svou schůzi naplánoval tak, že začne půl hodiny po jednání poslanců. Pokud by se jednání dolní komory příliš protáhlo, mohla by se vláda sejít v náhradním termínu až ve čtvrtek, nebo v pátek.
Pracovní karanténa by se podle ministrů mohla týkat zdravotnictví, dopravy, energetiky, vodního hospodářství či pohřebnictví. Jejím smyslem má být udržet fungování státu i v případě, kdy by se mezi zaměstnanci kritické infrastruktury ve větší míře rozšířila varianta omikron. Lidé z vybraných profesí, kterým by při testování v práci vyšel pozitivně antigenní test, by mohli pracovat dál v izolovaném prostředí. Pokud by se nákaza potvrdila PCR testem, do práce by už nedocházeli.
Testovat ve školách by se od 17. ledna mělo jednou týdně antigenním testem. V případě pozitivity bude následovat PCR test. Dosud se děti ve školách testovaly dvakrát týdně. Testování se kvůli zkouškovému období nebude týkat vysokých škol.
Kabinet projedná i návrh, aby se náhradníkem členky Evropské komise pro demokracii prostřednictvím práva stal soudce Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek. Náhradnicí české členky komise Veroniky Bílkové byla dosud Kateřina Šimáčková, která se ale stala soudkyní Evropského soudu pro lidská práva. Nynější funkční období členky i náhradnice komise za ČR končí v říjnu.
Vláda také formálně odvolá Miroslava Jindřicha z Legislativní rady vlády. Jindřich se koncem roku dopisem členství v radě vzdal kvůli vysokému věku a tomu, že skončil ve funkci notáře. Jméno jeho náhradníka kabinet projednávat nebude.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: jav, čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.