Vláda projedná návrhy zákonů o znalcích a tlumočnících

14.11.2011 16:26 | Zprávy

Vláda ve středu projedná návrhy zákonů, které mají nastavit nová pravidla pro práci znalců a tlumočníků. Podle předkládací zprávy chce ministerstvo spravedlnosti zejména obě normy od sebe oddělit a nastavit kritéria, na základě kterých by se znalci a tlumočníci zapisovali do centrálních registrů.

Vláda projedná návrhy zákonů o znalcích a tlumočnících
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Zasedání vlády

"Stěžejním bodem návrhu je oddělení právní úpravy postavení a činnosti znalců na jedné straně a tlumočníků a překladatelů na straně druhé," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Podle něj dosavadní praxe ukázala, že je nutné upravit každé z povolání jinak. Cílem zákonů je také stanovit jasné podmínky pro to, aby uchazeč mohl získat oprávnění stát se znalcem či tlumočníkem. Podle úřadu se má zároveň zvýšit nad činnostmi dohled.

Podle dřívějšího vyjádření ministra Jiřího Pospíšila je hlavním cílem nových zákonů prolomit "uzavřené cechy", které v této oblasti působí. Znalci a tlumočníci a překladatelé by proto měli mít oddělené registry. Kdo by v registru chtěl být zapsán, musel by složit vstupní zkoušku, uzavřít pojištění a splnit další požadavky.

Stát tak chce dosáhnout vyšší profesionalizace znalecké činnosti. Kvůli nedokonalému znaleckému posudku se totiž může prodlužovat soudní řízení, případně může chyba zapříčinit účastníkům řízení újmu, podotýkají autoři návrhu s tím, že znalecké posudky mívají velký význam například ve sporech o nemovitosti, obchodních sporech a sporech v oblasti rodinného práva.

Tlumočník není to samé, co překladatel

V případě tlumočníků by měl zákon přispět k rozlišování tlumočníků a překladatelů, zakotvit právní podobu překladatelské kanceláře a vytvořit registr tlumočnických a překladatelských úkonů.

Zlepšit práci znalců a tlumočníků měla také novela, kterou však koncem října vrátil Senát sněmovně. Do normy, která umožňuje finanční postih jejich špatné práce, navrhl začlenit i část, podle níž by znalci a tlumočníci museli zveřejňovat přehled o počtu svých úkonů. 

Obecným cílem novely je zajistit finanční postih znalců, přičemž nejtvrdším trestem má být zákaz činnosti. Sněmovní verze předpokládá, že o trestech bude rozhodovat ve správním řízení ministerstvo spravedlnosti. Výše pokuty je odstupňována a může dosáhnout až 200.000 korun. Sankci by mělo být možné napadnout soudně. Kvůli kárnému řízení či trestnímu stíhání bude moci být znalcům a tlumočníkům pozastavena činnost.

Čtěte:

Sněmovna dala zelenou novému zákonu o znalcích a tlumočnících

Ministr Pospíšil: Právní předpisy tlumočnické činnosti nevyhovují současným poměrům

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par, čtk

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladí neumějí s počítači. Šokující svědectví ze školy. Výzkum ale hovoří jinak

14:33 Mladí neumějí s počítači. Šokující svědectví ze školy. Výzkum ale hovoří jinak

Nadšenec do technologií, podnikatel v IT a sportovní redaktor Zdeněk Koutský se podělil se svými oba…