Vláda řekne, že to zvládá. Jenže poslanec Bžoch slyšel, co říkají lidé...

27.05.2022 13:38 | Rozhovor

„Vláda vysílá signály, ale do Sněmovny neposlala nic, co by pomohlo lidem,“ tvrdí poslanec hnutí ANO Jaroslav Bžoch. Pětikoalice z jeho pohledu selhává a neustále se vymlouvá na minulou vládu a haní opozici. Přitom neřeší zdražování, evidenci uprchlíků, fronty u lékařů, ani financování pojišťoven.

Vláda řekne, že to zvládá. Jenže poslanec Bžoch slyšel, co říkají lidé...
Foto: Archiv Jaroslava Bžocha
Popisek: Poslanec Jaroslav Bžoch

Kritika vůči vládě, že se nedostatečně stará o negativní dopady na Čechy, je podle něj oprávněná: „Za dobu, co víme, co se na nás valí, co je Česká republika v krizi, kdy je energetická krize, rostou ceny potravin a bydlení, vláda vysílá signály, ale do Sněmovny neposlala nic, co by lidem reálně pomohlo. Zákony typu, že nebudeme povinně přimíchávat biosložky do nafty a benzínu, které se stejně přimíchávají a ušetří se jedna koruna... Je to jen boj vládnoucí koalice s Babišem a je absurdní, kam až to dotáhla,“ řekl Bžoch.

Poslanec hnutí ANO vidí chybu v tom, že vše trvá neskutečně dlouho. „Je chyba, že jsme měli několik mimořádných schůzí, kde jsme dávali najevo, co by měla vláda udělat a kde na to vezmou peníze. Vláda vybrala desítky miliard korun navíc v rámci DPH, ale vůbec nás neposlouchá. Nejsme například proti, aby dala pětitisícový příspěvek nízkorozpočtovým rodinám, ale víme, jak to poslední týdny dělali. Něco vyhlásili, pak se dohodli na něčem jiném a já si počkám, jak to vlastně dopadne. Vláda pomáhá pomalu, nedělá nic, jen vysílá signály,“ uvedl.

Poslanec ANO: Vláda se stále vymlouvá na minulost

Podle něj navíc vládní pětikoalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů místo zvážení návrhů opozice jen navrhuje svá stanoviska. „Místo pochvaly Schillerové (Alena, bývalá ministryně financí hnutí ANO, pozn. red.), že odpustila DPH na energie, chce Stanjura (Zbyněk, současný ministr financí ODS, pozn. red.) na svém úřadu dělat kontrolu,“ upozornil Jaroslav Bžoch. Různé kontroly se prý dělají místo pomoci občanům, zatímco vládní politici neustále haní opozici. „Vláda zjišťuje, že není kompetentní tak, jak si představovala. Možná je to dáno nesourodostí koalice, což se nám ukazuje velmi často, a vládní politici si neuvědomují, že jsou už několik měsíců v čele státu. V každých pěti minutách ministři opakují, za co může minulá vláda, ale vládu převzali oni a už se nelze vymlouvat na to, co se stalo v minulosti. Je třeba začít něco dělat, řídit ministerstva a začít lidem pomáhat. Ministerstvo průmyslu si stěžuje, že nestíhá a nestíhá proto, že ho nikdo neřídí. Problémem není jen pomoc veřejnosti, ale také kompetence, které tato vláda nemá a je velmi špatná,“ shrnul Bžoch.

Mezi konkrétní kroky, které by vláda měla udělat, patří prý návrh opozice z prosince loňského roku – tedy snížení DPH u energií na nulu. „Čechům by to pomohlo, protože by nemuseli platit astronomické částky. Další možností je inspirace v zahraničí, ve státech Evropské unie, zastropování cen nafty a benzínu… to vše by lidem do peněženek přispělo. Tankovat za 45 korun místo loňských cen, to je velký rozdíl. A podobných věcí je více,“ vyjmenoval poslanec. 

Opoziční politik pro ParlamentníListy.cz zhodnotil, jak si vláda vede ve zvládání uprchlické vlny z Ukrajiny. Česká republika přijala už přes 350 tisíc Ukrajinců. „Vláda v začátku, což je pochopitelné, čelila velkému tlaku, na který nebyla připravená. V krátké době přišlo na 350 tisíc uprchlíků a snažila se o hezkou politiku vůči Ukrajině, což netvrdím, že je špatně. Ale proti Maďarsku to dělají pomalu. Ti příchozí lépe kontrolovali,“ porovnal.

Vláda selhala, nemá strategický plán

Jaroslav Bžoch se domnívá, že se nejedná pouze o bezpečnostní riziko, které s migrací vzniká. „Otevřeně je třeba říci, že ne všichni budou utíkat před válkou, to se stává s každou migrační vlnou. Ale když sbírali data příchozích, opomíjeli věci jako vzdělání či zaměstnání, abychom měli větší přehled a mohli uprchlíky integrovat do společnosti. Co se děje v Praze a co vidíme na nádraží v hlavním městě, kde ministerstvo staví stanová města v městských částech Prahy, kterým to dopředu neříká, je selhání vládní politiky, že nebyla od začátku války na Ukrajině schopná vytvořit strategický plán, jak bude postupovat. Kontrola údajů u vstupu do republiky je minimální, proto máme v Praze Romy, kteří mají ukrajinské, ale i maďarské občanství, a stavíme stanová města,“ řekl.

V České republice se objevují svědectví lékařů, podle kterých Ukrajinci přicházejí s dlouho neléčenými zdravotními problémy a někde přehlcují zdravotní systém. Právě na problém rozevírání nůžek mezi Čechy a Ukrajinci prý Bžoch upozorňoval na schůzce s premiérem už na začátku války. „Premiér a ministr vnitra (Petr Fiala, ODS a Vít Rakušan, STAN, pozn. red.) tvrdili, jak jsou připraveni, ale nebyli a být ani nemohli a stále nejsou. Problém je, že když vláda vystupuje na tiskové konferenci a tvrdí, jak vše zvládá a má vše pod kontrolou, a najednou se objeví svědectví lidí, kteří mají strach a bojují s frontami u lékařů, je to problém,“ uvedl. Sám takovou zkušenost nemá, ale je jasné, že přes 300 tisíc lidí z Ukrajiny sem přivezlo nějaké nemoci a navíc tamní zdravotnictví nedosahuje české úrovně, takže zatíží zdravotní systém. „Nehledě na to, že jde o státní pojištěnce, takže skokově zvednou i náklady na zdravotnictví, a to v době, kdy vláda zdravotnictví ubírá 14 miliard korun,“ sdělil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…