Bezpečnostní rada státu sestává z premiéra a dalších devíti členů vlády. Jejím šéfem je Sobotka, prvním místopředsedou ministr financí Andrej Babiš (ANO). V minulých letech ministr zemědělství členem rady nebyl. Jmenování Jurečky do rady souvisí s tím, že se rada v minulosti velmi často zabývala reakcemi na povodně a odstraňováním jejich následků. "Druhým důvodem je otázka potravinové bezpečnosti," řekl Sobotka. Podle premiéra vláda garantuje, že lidé v obchodech koupí nezávadné potraviny.
Jednání se mohou účastnit i šéfové tajných služeb
Bezpečnostní rada státu je stálým pracovním orgánem vlády, jehož úkolem je koordinovat kroky v případě ohrožení země. Byla zřízena ústavním zákonem o bezpečnosti státu. Jejích schůzí se může zúčastňovat prezident, který má právo vyžadovat zprávy od jejích členů a projednávat s nimi otázky, které patří do jejich působnosti. Na jednání rady má dále přístup guvernér ČNB, předseda Správy státních hmotných rezerv a vedoucí úřadu vlády. Jednání se mohou účastnit i šéfové tajných služeb.
Rada má čtyři stálé výbory: výbor pro koordinaci zahraniční bezpečnostní politiky, výbor pro obranné plánování, výbor pro civilní nouzové plánování a od května 2000 výbor pro zpravodajskou činnost. Do systému orgánů rady patří také Ústřední krizový štáb, který je pracovním orgánem vlády pro řešení krizových situací.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp