Vojáci v Afghánistánu se stali oběťmi dobře připravené léčky

09.08.2018 16:53 | Zprávy

Z dosavadního vyšetřování nedělního útoku na české vojáky v Afghánistánu plyne, že šlo o dobře připravenou léčku. Česká jednotka je schopna se vrátit ke standardnímu režimu od pátku, záležet ale bude na rozhodnutí vrchního velitele amerických a spojeneckých sil v Afghánistánu armádního generála Johna Nicholsona. ČTK to dnes řekla mluvčí generálního štábu Vlastimila Cyprisová.

Vojáci v Afghánistánu se stali oběťmi dobře připravené léčky
Foto: Armáda ČR
Popisek: Vojáci se v Afghánistánu loučili s padlými spolubojovníky

Podle zástupce ředitele Společného operačního centra Ministerstva obrany Štefana Muránského dnes armáda obdržela prvotní oficiální zprávu z koaličního velitelství. „Tato zpráva potvrdila naši domněnku, kterou máme od začátku, že šlo o dobře připravený přepad, sofistikovanou léčku,“ řekl novinářům. Poznamenal, že léčky, nenadálé přepady či sebevražední útočníci jsou teď v Afghánistánu nejčastější formou útoků na koaliční síly. Řekl, že prostor okolí spojenecké základny Bagrám, do jejíhož okolí čeští vojáci vyjíždějí na hlídky, je hodnocen jako neutrální až inklinující k Tálibánu. „Je to prostor, kde místní populace projevuje otevřenou podporu Tálibánu, jejich rozmístění, jejich volný průchod tam a podobně,“ poznamenal.

Muránský potvrdil, že první část patroly, která sesedla z bojových vozidel, čítala šest vojáků. Za úkol měli připravit prostor, který byl určen k provedení operačního úkolu. Při výbuchu byli vážně zraněni také dva afghánští vojáci a jeden Američan. Jeden z Afghánců se těsně před výbuchem přikrčil. „Nedomnívám se, že kdyby se přikrčili i ostatní vojáci, že by si zachránili život. Naši vojáci měli tu smůlu, že byli k útoku nejblíže,“ poznamenal. Incident podle něj trval dvě sekundy. Součástí celé patroly byli i čeští zdravotníci, kteří podle Muránského sehráli důležitou roli při záchraně zraněných.

Muránský ocenil vlnu solidarity, kterou projevili lidé v Česku. Posílají například příspěvky do sbírky na pomoc rodinám padlých vojáků, ve které bylo do dnešního rána asi 2,7 milionu korun. „Armáda to bere jako silný vzkaz důvěry od veřejnosti, je to pro nás zavazující a hrozně nás to těší,“ poznamenal.

Těla tří českých vojáků zabitých v Afghánistánu při sebevražedném útoku ve středu dopravil armádní speciál do vlasti. Zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Verner při té příležitosti uvedl, že při hlídce nepochybili. Verner ČTK po návratu z Afghánistánu řekl, že svým hrdinským přístupem zachránili další životy. Útok podle něj mohl mít mnohem fatálnější následky.

Martina Marcina (36), Kamila Beneše (28) a Patrika Štěpánka (25) povýšil v úterý in memoriam ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) do hodností štábních praporčíků. Ministerstvo pro ně chystá ještě další ocenění, padlí vojáci dostanou in memoriam nejvyšší resortní vyznamenání Kříž obrany státu. Prezident Miloš Zeman vojáky 28. října in memoriam vyznamená medailí Za hrdinství.

Památku padlých vojáků ve středu v poledne připomnělo 8 000 sirén, které se na 140 sekund rozezněly po celém Česku. V době příletu vojenského speciálu s těly padlých se rozezněly zvony katolických kostelů a chrámů v Praze. Rozhledna na pražském Petříně se pak večer na památku padlých rozsvítila v barvách trikolory.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nedopusťme, abychom se vrátili zpět,“ vyzvala ODS. Nahrála na smeč. A ne jenom jeden

13:05 „Nedopusťme, abychom se vrátili zpět,“ vyzvala ODS. Nahrála na smeč. A ne jenom jeden

Pro ODS je rok 2025 rokem rozhodnutí. Rozhodnutí, zda patříme na západ, do stability a prosperity, n…