Volby jsou v plném proudu. Někde už odevzdala hlas pětina voličů

20.10.2017 19:26 | Zprávy

Ve dvě hodiny po poledni začaly v Česku volby do Poslanecké sněmovny, jejichž výsledky určí podobu nové vlády. Více než osm milionů oprávněných voličů má možnost vybírat poslance z rekordních 31 stran a hnutí. O 200 poslaneckých křesel usiluje zhruba 7500 kandidátů. Mezi prvními voliči byli dnes odpoledne tradičně lídři politických stran. Lidé mohou hlasovat do dnešních 22:00 a v sobotu od 08:00 do 14:00, připomněla ČTK.

Volby jsou v plném proudu. Někde už odevzdala hlas pětina voličů
Foto: politicalconsulting.sk
Popisek: Mapa kandidátů do Poslanecké sněmovny ČR

Volební komise zatím hlásí slušný zájem o hlasování – za první dvě hodiny si poslance přišla vybrat desetina až pětina voličů.

Po sečtení výsledků čekají strany jednání o novém politickém uspořádání. Prezident Miloš Zeman během dnešní návštěvy Plzeňského kraje avizoval, že zasedání nově zvolené Poslanecké sněmovny svolá s využitím maximální třicetidenní lhůty, kterou mu umožňuje Ústava. Přál by si, aby byl dostatek času na diskusi nejenom na téma předsedy, ale i celého předsednictva dolní parlamentní komory. Pokud Zeman dodrží tento postup, poslanci by se měli poprvé sejít v pondělí 20. listopadu. Prezident rovněž plánuje, že po 28. říjnu se sejde postupně s vedením všech parlamentních stran, aby se seznámil s jejich představami o povolebním scénáři.

Předseda ANO Andrej Babiš, jehož hnutí je podle průzkumů favoritem voleb, chce volby vyhrát tak, aby nešlo udělat vládu bez ANO. Nechtěl ale tipovat, na jaký procentní zisk hnutí dosáhne. Po odevzdání hlasu dnes vyjádřil přání, aby se do Poslanecké sněmovny dostalo co nejméně stran.

Během odpoledne a večera přišli volit i lídr sociální demokracie Lubomír Zaorálek a další předsedové stran, stejně jako prezident Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus. Předseda komunistů Vojtěch Filip věří, že jeho strana obhájí pozice a Česko zůstane parlamentní demokracií. Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyloučil spolupráci lidovců s extremisty nebo se stranou, ve které by byl trestně stíhaný člověk.

Šéf SPD Tomio Okamura chce dosáhnout dvouciferného výsledku, aby mohla po volbách prosazovat svůj program, zejména pak zákon o všeobecném referendu. Jeho hnutí podpořila i francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová. Předseda Pirátů Ivan Bartoš má za cíl zisk aspoň deseti procent hlasů, ve dvojciferný výsledek doufá i lídr ODS Petr Fiala. Podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska mají volby dvě hlavní témata – budoucnost právního státu a směřování zahraniční politiky. Předáci Strany zelených i STAN vyjádřili přesvědčení, že jejich uskupení se do Poslanecké sněmovny dostanou, i když průzkumy jim předvídaly, že nepřekročí pětiprocentní hranici nutnou pro zisk mandátů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…