Volby v Rakousku: Média věří v hráz proti pravici

27.09.2024 14:12 | Monitoring

Tuto neděli v Rakousku proběhnou sněmovní volby. Průzkumy naznačují, že by vůbec poprvé mohli vyhrát národovecky ladění Svobodní, které rakouská média označují za krajní pravici. Německá média obdobně mluví o Alternativě pro Německo. Hráz proti Herbertu Kicklovi prý může postavit dosavadní kancléř Karl Nehammer. Naproti tomu sociální demokracie je prý rozhádaná a voliči rozhádané politiky nevidí rádi.

Volby v Rakousku: Média věří v hráz proti pravici
Foto: rep
Popisek: Rakouská vlajka

Po druhé světové válce s v Rakousku politická scéna ustálila na střídání sociálních demokratů a lidovců u moci. Jednou vládli levicoví sociální demokraté, podruhé pravicoví lidovci. A nad nimi stál rakouský prezident, který se do politického života prakticky nezapojuje. Ale v roce 1956 se zrodila i Svobodná strana Rakouska (FPÖ). Zpočátku hrála marginální roli, ale postupem času sílila a po přelomu tisíciletí má svůj význam.

Anketa

Zvládá Česká republika současné povodně?

hlasovalo: 9617 lidí
Hrází proti národoveckým populistům by podle rakouských médií mohl být Karl Nehammer, lidovecký kancléř, jehož popularita posílila v časech povodní, které vedle Polska a Česka postihly i Rakousko. Průzkum preferencí proběhl 16. a 17. září. Svobodní v čele s Herbertem Kickelem v tomto průzkumu měli 26 %, lidovci podporu 25 % voličů a sociální demokraté podporu 21 %. Zelení se těší podpoře 8 % a liberální uskupení NEOS by volilo 12 % lidí.

volby v Rakousku

Analytik Christoph Haselmayer pro Die Kronen Zeitung upozornil, že náskok Svobodných před lidovci je stále menší. Sociální demokraté jsou jasně třetí; jejich lídr Andrea Babler je silně levicovým politikem. Podle analytika by mohl proměnit rakouskou politiku a společnost. Pokud by dokázal udržet stranu jednotnou. „Mnozí pozorovatelé však považují jeho program za nerealistický,“ upozornil analytik. „SPÖ není jednotná strana. Existuje nejméně pět skupin. A za zavřenými dveřmi se vedou spory. Ale lidé nevolí hádavé lidi,“ pokračoval analytik.

V souboji o čtvrté místo je mezi NEOS a Zelenými stále o co hrát. Zelení jako součást stávající vládní koalice dělají kompromisy, což jim v očích některých voličů neprospívá.

Server listu Der Standard doplnil, že podle průzkumů vládu složenou ze dvou stran by zvládli jen Svobodní a lidovci. Lidovecký kancléř však prozatím spolupráci s Herbertem Kicklem a Svobodnými nevidí. Pokud by vládní koalici sestavili lidovci a sociální demokraté, potřebovali by pro udržení většiny v parlamentu ještě třetího partnera.

Souboj o kancléřský post může podle listu Der Standard skýtat mnohá překvapení.

Do politického boje by mohla promluvit i Pivní strana, která může vstoupit do parlamentu, ale také se jí to nemusí podařit. Totéž lze říct o dalších menších stranách, které teoreticky mohou zamíchat kartami.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

Chápete, jak někdo může ještě dnes kandidovat za STAN?

Už ten název je zavádějící. Starostové jsou ve všech stranách. Nedůvěruhodní, vedou občany do stoupy. Místo vládnutí vyvěšují na budovách jakési divné vlajky s umrlčím pytel. Co více dodat. Bylo by toho mnoho.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 10 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

„A kdy půjdete střílet na Babiše?“ Americký atentátník by nás měl poučit

16:50 „A kdy půjdete střílet na Babiše?“ Americký atentátník by nás měl poučit

Zatímco první atentátník na Donalda Trumpa byl podivně tichý, ten druhý nám toho o sobě prozradil ho…