Mlejnek se v rozhovoru nechal mimo jiné slyšet, že ministerstvo vymýšlí krkolomnosti v rámci stávajícího zákona.
„Oni vycházejí z toho, co se dá udělat v rámci platné legislativy. Speciální volební komise je určitě logická. Tady jsem zaregistroval argument, že na lístcích virus nějakým způsobem zůstává, ale to se dá rozhodně vyřešit. Volení z auta se asi nedá všude technicky provést, ale budiž. Problém je volení v zastoupení,“ míní Mlejnek s tím, že v tu chvíli by hrozilo, že volby nebudou tajné nebo že bude porušen princip toho, že volební právo není přenosné. Podle něj to Ústava ČR ani neumožňuje.
„Celé to může narazit. Říká se, že ďábel vězí v detailech. Kdyby ministerstvo představilo nějakou konkrétní variantu, jak se to bude realizovat, tak by se tam určitě našly nějaké díry. Tím pádem by ty volby mohly skončit třeba až u Ústavního soudu. Přijde mi to všechno hrozně problematické a lehce zpochybnitelné,“ sdělil.
Zároveň také zkonstatoval, že volbu z auta nikdy neviděl. A proč tedy, podle jeho slov, nepřišlo ministerstvo s těmito variantami dříve? „Protože to celé odstartovala až slova ministra Jana Hamáčka (ČSSD), že lidé v karanténě nebudou volit. Pak se ještě řešilo to, co je to být v karanténě. Dříve bylo v karanténě třeba jen pár případů žloutenky, teď to ale může být celé město. S tím samozřejmě ten dvacet pět let starý zákon nepočítá,“ konstatuje Mlejnek.
Závěrem pak připomíná, že pandemie vrací do hry i elektronické hlasování. „V klidné době je ale jistě lepší, když lidé přijdou přímo do volebních místností. V takovém případě je korespondenční nebo elektronická volba potenciálně nebezpečný luxus,“ uzavřel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: vef