Vracíme se do středověku. Oni nám ti migranti vysvětlí, jak se má žít, tuší Jaroslav Bašta

14.05.2017 17:38 | Zprávy

Podle exdiplomata Jaroslava Bašty se vracíme ke středověké totalitě. „Migranti nás poučí, jak žít,“ uvedl ve svém komentáři pro server PrvníZprávy.cz.

Vracíme se do středověku. Oni nám ti migranti vysvětlí, jak se má žít, tuší Jaroslav Bašta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

„Nejspíše už od Velké francouzské revoluce na konci osmnáctého století žije západní civilizace v přesvědčení, že pokrok se nedá zastavit, a přes všechny překážky a nesnáze cestu ke světlým zítřkům neopouštíme,“ uvádí Bašta s tím, že tuto iluzi sdílely a sdílejí všechny režimy bez ohledu na jejich ideologii. 

A věnoval se i podstatě moderní demokracie, kterou podle něj představoval proces, v němž se práva a privilegia původně velmi malé vládnoucí skupiny postupně rozšířila na všechny prostřednictvím všeobecného hlasovacího práva. „Totéž se v jistém smyslu dá říci i o životním stylu, protože distribuce příjmů sledovala stejnou křivku jako předcházející distribuce moci. Na obou stranách železné opony bohatla společnost, nikoli jednotlivci. Na Západě to jasně vyjadřoval poměr mezd a hrubého domácího produktu (tzv. wage share), který až do konce sedmdesátých let nepřetržitě rostl,“ podotkl. 

Podle jeho slov pak bylo výsledkem vytvoření „evropského“ typu sociálního rozvrstvení společnosti s nepříliš významnou a nepočetnou vrstvou bohatých. Nejpočetnějším stavem však byla střední třída. „S tím kontrastovalo uspořádání států tzv. třetího světa, kde vždy existovala ekonomicky a mocensky nejvýznamnější vrstva boháčů, střední třída byla nepočetná a politicky nevýznamná. Více než dvě třetiny populace pak žily pod hranicí bídy,“ podotkl.

„Při této příležitosti je dobré připomenout, že ekonomická transformace v zemích střední a východní Evropy po roce 1990 jako jednu z podmínek přechodu k tržnímu hospodářství vyžadovala snížení životní úrovně většiny obyvatel (pověstné utahování opasků), což se naštěstí nepodařilo ve všech zemích bývalého východního bloku ve stejné míře,“ řekl Bašta s dodatkem, že málokdy v dějinách lidstva došlo za dobu života jedné generace k takovému nárůstu sociálních rozdílů.

V současnosti podle Bašty čelíme mnohovrstevnaté krizi. „V dobách před vynálezem jaderných zbraní existovala jednoduchá léčba všech příznaků a někdy i příčin – válka. Nejlépe světová,“ poznamenal se slovy, že ta by dnes představovala nepřijatelné riziko.

„Toto nebezpečí však nehrozí u války občanské či konfliktu, který bude mít některé její charakteristiky, jak vidíme třeba na Ukrajině. Z tohoto pohledu však představuje Evropa docela obtížný oříšek, protože uspořádání kontinentu po druhé světové válce a vznik Evropské unie úspěšně eliminoval většinu ohnisek a příčin možných válek (s výjimkou Balkánu). Demilitarizace států i společnosti funguje také jako preventivní opatření,“ poznamenal. 

Závěrem pak řekl, že existuje jediná reálná technická možnost, jak rozpoutat konflikt. „Prostě jeho budoucí účastníky dovést z oblastí, kde válka zůstala součástí kulturní výbavy společnosti. Po Brexitu ve všech zemích EU můžeme mladé lidi s vojenským výcvikem a bojovými zkušenostmi ze zahraničních misí (ostřílené vojáky) počítat pouze ve stovkách, maximálně v jednotkách tisíců. Posledních několik let přicházejí každoročně stovky tisíc mladých mužů ve vojenském věku, s vojenským výcvikem a minimálně desetitisíce z nich mají za sebou válečné zkušenosti. Z Afghánistánu, Iráku, Sýrie, ale také z Ukrajiny či afrických občanských válek. V tomto případě plně platí, že migrace je zbraň. Současná i budoucí,“ uzavřel se slovy, že možná migranti představují instruktory, kteří nás poučí, jak se dá v novém uspořádání světa žít.

Původní text ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Němec šel sedět za e-mail vrchnosti. Stěžoval si, tak na něj politička poslala ruku zákona

21:32 Němec šel sedět za e-mail vrchnosti. Stěžoval si, tak na něj politička poslala ruku zákona

Nespokojený Němec napsal e-mail ministerské předsedkyni Meklenburska-Předního Pomořanska. Ta se e-ma…