BBC upozornila, že navzdory tomu, že se před pár dny část soukromé armády wagnerovců pokusila o vzpouru, soukromá armáda dál provádí nábory.
„Pomocí ruského telefonního čísla jsme zavolali do více než tuctu náborových středisek a na požádání uvedli, že se ptáme jménem bratra. Všichni, kteří nám odpověděli, potvrdili, že vše probíhá jako obvykle. Od Kaliningradu na západě až po Krasnodar na jihu nikdo nevěřil, že se skupina rozpouští. V arktickém městě Murmansk žena ve sportovním klubu Viking potvrdila, že stále přihlašuje bojovníky na Ukrajinu,“ uvedla BBC s tím, že dobrovolníci budou i nadále podepisovat smlouvu s wagnerovci a nikoli s ministerstvem obrany, jak to v posledním čase požaduje Kreml. Z ministerstva obrany Ruské federace zaznívá, že všechny skupiny smlouvy s ministerstvem podepisují, jen stoupenci Prigožina ne.
Náborářka v Krasnodaru na jihu Ruska při telefonátu s reportérem BBC zdůraznila, že všechno běží v původních kolejích. „Pracujeme. Kdyby se něco změnilo, řekli by nám to. Ale nic se neděje,“ měla jasno náborářka.
Náboráři prý stále slibují slušné platy, konkrétně 240 tisíc rublů, v přepočtu asi 60 tisíc korun. A v Bělorusku, kam se část wagnerovců přesune, se má běloruská armáda co naučit, protože wagnerovci mají nepoměrně více zkušeností.
Americká zpravodajská stanice CNN s odvoláním na investigativní centrum Dossier upozornila, že generál Sergej Surovikin, jenž byl podle listu Moscow Times zadržen, byl úzce propojen s wagnerovci až natolik, že měl zavedené tajné registrační číslo u této soukromé vojenské skupiny. Platí to prý i o dalších asi 30 výše postavených ruských vojácích a členech bezpečnostních složek.
Deník Wall Street Journal uvedl, že ruské úřady se rozhodly převzít kontrolu nad aktivitami společnosti Wagner v zahraničí.
„Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Veršinin údajně odletěl do Damašku, aby syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi sdělil, že společnost Wagner již nebude v Sýrii působit jako nezávislá organizace a že personál společnosti Wagner se hlásí na ruské vojenské základně v Latákíji. Zástupci ruského ministerstva zahraničí údajně také sdělili prezidentovi Středoafrické republiky Faustinu-Archange Touaderovi a malijskému vedení, že Wagner bude v jejich zemích nadále působit,“ napsal k tématu washingtonský institut pro studium války.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.