Halík napsal na stránkách Echo24 reakci na reakci politologa Alexandra Tomského na svůj vlastní článek. „Ve věci uprchlické krize se angažuji především proto, že mě skutečně znepokojují míra poděšenosti v Čechách a podlost politiků, kteří se na této vlně populisticky přiživují,“ vysvětluje Halík svoje pohnutky.
A je moc rád za Tomského reakci, která byla na rozdíl od ostatních věcná. „Navíc má v lecčems pravdu,“ píše Halík a přiznává, že jeho texty mohou působit jednostranně s tím, že pokud by mluvil s někým, kdo má jednostranný a neinformovaný pohled, zřejmě by argumentoval jako Tomský.
Následně se vymezuje proti označení „kazatel“, které mu přisoudil Tomský, a připomíná, „že jsem především profesor sociologie, který se systematicky – nyní i zde na amerických univerzitách – odborně zabývá jedním aspektem mezinárodních vztahů“, a tím pádem není „laik ani naivní ‚sluníčkář‘.“
Pak ale vyjádří svůj nesouhlas s názorem Tomského na referendum. To Halík označuje jako „nebezpečný populistický nástroj“, který si vysvětluje jako „sebevražedný skok demokracie do propasti barbaství“. Referendum by se podle něj mělo využívat čistě na krajské či obecní úrovni, ale do vysoké politiky by se plést nemělo.
„Dnes je snad dostatečně patrné, jak ničivý dopad na morální klima v naší zemi měl výsledek první přímé prezidentské volby, tohoto neorganického prvku ‚přímé demokracie‘ v naší ústavě, způsobený zkratkovitou, nedomyšlenou reakcí na igelitky s bankovkami při poslední parlamentní volbě,“ vysvětluje Halík a dodává, že všichni, kteří volají po oné ‚přímé demokracii‘, chtějí jen oslabovat naše vztahy s EU a zároveň jsou to podle něj příznivci Ruska, brojící proti USA.
Evropskou unii přitom Halík vnímá jako sice nedokonalou, ale jedinou naši obranu proti návratu k „Divokému východu“. Proto je podle něj nutné s EU vydržet, více se integrovat a nedat prostor hlasům, které ji chtějí rozbít a rozebrat.
Uprchlická krize je podle Halíka skutečnost, kterou již nelze ignorovat, je možné ji jen řešit a uvědomit si, že před námi jsou ještě mnohem větší zkoušky, například v podobě klimatických změn. „Je třeba se dívat dopředu a vidět současné problémy v širší perspektivě: bohužel jsou jen slabou předehrou toho, co naši část světa čeká v příštích desetiletích v důsledku podceňované a ideologicky zakrývané ekologické krize, zejména globálního oteplování a vysychání zdrojů vody.“
Na závěr už jen pár hanlivých slov na adresu prezidenta Zemana. „To, co v souvislosti s uprchlíky předvádí naše hlava státu, je neomluvitelné. Já jsem před čtvrtstoletím nezvonil klíči proto, aby jednoho Miloše nahradil jiný, ale abychom byli integrální součástí Západu, abychom i politicky řekli svému evropanství ano se všemi důsledky a náklady,“ vysvětluje Halík a dodává, že je třeba, aby se z naší republiky ozývali „moudřejší a statečnější hlasy, než které jsou slyšet nyní“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa