Saldo informoval na sociální síti Telegram, že britské střely Storm Shadow v noci na čtvrtek zasáhly Čongarský most, který je klíčovým mostem pro zásobování ruské armády v Chersonské oblasti. Podle Salda nebyl při útoku nikdo zraněn.
„Podle předběžného hodnocení byly použity britské rakety Storm Shadow. Povrch silnic na mostech byl poškozen. Nebyly zaznamenány žádné lidské oběti,“ uvedl Saldo podle informací serveru kyivindependent.com.
????????Four rockets were fired by the Armed Forces of Ukraine on the bridge over the Chongar between Crimea and the Kherson region, they said in the UK pic.twitter.com/yYnlsG8ZzF
— Theresa ???????? (@tretter50001) June 22, 2023
Videa z místa zásahu ukazují velkou díru v mostě, která odhaluje vodu pod ním, a také trosky rozházené po silnici. Poškozený most stále stojí, ale rozsah poškození vnitřní konstrukce není zatím jasný.
„Brzy přijde velmi vážná odpověď. Jde o další nesmyslnou akci kyjevského režimu ve spolupráci s Londýnem. Nemá to žádný dopad na výsledek speciální operace. Takové akce jen škodí,“ dodal Saldo podle informací serveru dailymail.co.uk.
Krymský gubernátor Sergej Aksjonov uvedl, že specialisté zkoumají místo, aby zjistili, kdy bude možné obnovit provoz po mostě. Ten je nejbližší spojnicí z Krymu do Melitopolu a je klíčovou zásobovací trasou pro jednotky Vladimira Putina z Krymského poloostrova. Komunikace mezi Krymem a Chersonskou oblastí podle Salda nadále bezproblémově funguje po záložní trase.
Zpráva o útoku na jeden z krymských mostů přichází dva dny poté, co ruský ministr obrany Sergej Šojgu varoval Spojené království a USA, že budou považovány za „plnohodnotné účastníky války na Ukrajině, pokud budou rakety Storm Shadow a HIMARS použity k zasažení cílů v Rusku nebo na Krymu.“
Šojgu varoval, že se poté zaměří na „rozhodovací centra na Ukrajině“, což mimo jiné znamená, že by se měly legitimními cíli stát ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a další představitelé kyjevské vlády.
„Podle našich informací vedení ukrajinských ozbrojených sil plánuje údery na území Ruské federace, včetně Krymu, raketami HIMARS a Storm Shadow. Použití těchto raket mimo oblast speciální vojenské operace by znamenalo plnohodnotné zapojení USA a Velké Británie do konfliktu, což by znamenalo okamžité údery na rozhodovací centra na Ukrajině,“ uvedl Šojgu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.