Hostem nedávno obnovené druhé série podcastů Insider na Info.cz byl novinář Jindřich Šídlo. Pořad byl tak jako tradičně moderován dvojicí Tomáš Jirsa a Michal Půr.
Z počátku rozhovoru se bavili o fotbalu či o tom, jak je možné, že si Jindřich Šídlo pamatuje vše, co se dělo v minulosti. Na to odpověděl, že to je nejspíše tím, že vstupoval do médií v době, kdy se vše začalo dít. „Já jsem celou dobu od roku 1992, což je 28 let, tak sleduji to zblízka a nějak se mi to prostě vrylo do paměti... ale když jdu nakoupit a přinesu ze čtyř věcí tři, tak moje žena říká, jestli bych se nemohl soustředit na ty důležitější věci, a ne na kongres ODS v roce 1995,“ postěžoval si Jindřich Šídlo. „Ale mě ta politika baví, takže je dobrý vědět, co se kdy stalo,“ dodal. Aby moderátoři ověřili, zda je skutečně paměť novináře tak dobrá, tak se ho zeptali na výsledky parlamentních voleb v roce 1998. Na to Šídlo zareagoval pohotově a správně. Šídlo však v odpovědi dokázal opět přejít na fotbal, když zmínil, že ty volby byly v době, kdy Arsenal získal titul.
Poté se však přešlo z historie na současnost, a to konkrétně na koronakrizi. Ta dle Šídla ovlivnila politiku a média tak, že jsme zpočátku, kvůli strachu o své zdraví a životy, poslouchali Prymulu. „Je pravda, že ta vláda měla v tu dobu podmíněnou podporu, loajalitu opozice i médií,“ shrnul. Prý Kalousek, jenž ve Sněmovně říkal, že žádná vláda neměla tak loajální opozici, tak měl pravdu, a postupně se to prý začalo vracet do jakéhosi normálu, ve kterém nyní jsme. To kvůli tomu, že nám údajně všem otrnulo.
To, jaký vliv to bude mít na politiku, se prý uvidí – zásadní však dle Šídla bude to, jaký vliv to bude mít na ekonomiku. „Vzpomeňte si, jak se před deseti lety změnilo Česko, jak mediálně i politicky v době tamté krize, po roce 2008... To změnilo česká média, to zásadně změnilo českou politiku, a teď je otázka, jak tahle krize bude hluboká, dlouhá a jaké budou její dopady třeba v říjnu 2021, kdy ty volby budou. Jinak se ta česká politika pohybuje v tom stejném módu, kdy prostě jedna část té společnosti je na vítězné straně, má své jasné lídry – a ta druhá část, která není o tolik menší, to jsme viděli v prezidentských volbách, tak nemá ani ty lídry... kdo je dneska vůdce opozice?“ tázal se Šídlo.
Prý Petr Fiala a Ivan Bartoš dohromady mají stejně jako Andrej Babiš, ale počet křesel tomu neodpovídá. Stále tedy probíhá ten model, který tu běží od roku 2013. V roce 2010 též lidi začali hledat jiné strany než ODS a ČSSD, které byly do té doby těmi hlavními stranami a ve volbách měly často dohromady kolem sedmdesáti procent.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tle