Poté, co Tchaj-wan navštívila k nelibosti Číny předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, musejí některé společnosti řešit problémy. Například Apple údajně požádal tchajwanské dodavatele, aby své výrobky označovali jako vyrobené v Číně. Důvodem je podle listu The Guardian to, že se společnost chce vyhnout narušením v důsledku přísných čínských celních kontrol. Ty jsou právě důsledkem návštěvy Pelosiové.
Výrobky určené pro pevninskou Čínu tak mají být nově označovány jako vyrobené v „čínské Tchaj-peji“ nebo „Tchaj-wanu, Čína“. Samotný Tchaj-wan však chce, aby zakázky byly označovány jinak – buď jako Tchaj-wan, nebo Čínská republika.
Institut ifo zase přinesl analýzu scénářů, jak by dopadlo Německo, kdyby se Unie i ono samo oddělily od Číny. Obchodní válka by podle studie stála Německo téměř šestkrát více než brexit. „Namísto odvracení se od důležitých obchodních partnerů bez dobrého důvodu by společnosti měly navíc získávat vstupy z jiných zemí, aby snížily jednostrannou a kritickou závislost na určitých trzích a autoritářských režimech,“ říká Lisandra Flach, spoluautorka studie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.