Karel Schwarzenberg pro ParlamentníListy.cz vyjádřil poměrně rázně důležitost Evropské unie pro Českou republiku. Náš odchod z ní je podle něj prakticky nemožný. „To bychom se úplně izolovali. Jsme obklopeni státy Evropské unie. Přežití je možné jenom v rámci EU. Jinak bychom tady chcípli hlady. Hlavně státy jako Česká republika nebo Rakousko, které jsou obklopené státy Evropské unie, neměly by žvanit.“
Jeho slova a vůbec toto téma okomentovali pro ParlamentníListy.cz politici z různých stran. Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš k tomu uvedl: „Nedomnívám se, že klíčová role Evropské unie je v tom sytit hladové krky a věřím, že nad tímto výrokem kníže Schwarzenberg nepřemýšlel nebo ho použil účelově. V kontextu citace pracuje navíc se zcela mylným předpokladem, že opakem členství v EU je pro libovolný stát nějaká naprostá izolace rovná embargu, což skutečně v případu Brexitu od některých politiků téměř zaznívalo.“
Místopředseda Svobodných František Matějka sdělil. „Když si osvojím a se sebezapřením použiji neuctivá slova pana Schwarzenberga na adresu našich občanů, pak máme kliku, že jsme ještě nechcípli ze společně sdílené politiky EU.“
Kubera: Je obrovský omyl myslet si, že z Bruselu dostáváme víc, než tam dáváme
Nejstručnější reakci zaslal Václav Klaus mladší (ODS), který k výrokům Karla Schwarzenberga napsal: „Bez komentáře,“ a přidal smajlík. Jeho zkušený stranický kolega, senátor a teplický primátor Jaroslav Kubera řekl: „To jsou chyby v počtech, které má i ministr financí. Obecně se mluví o tom, že z Bruselu dostáváme víc, než tam dáváme. To je obrovský omyl, protože my platíme kvůli evropským směrnicím a nařízením mnohem víc, než činí všechny evropské dotace dohromady. Kdybychom tam nebyli, tak bychom nejenom neumřeli hladem, ale nemuseli bychom plnit všechna ta přiblblá nařízení a směrnice, které nás stojí miliardy,“ řekl a namátkou jmenoval solární kolektory, větrníky, energetické štítky.
„To by bylo na hodinu vypočítávání. Částky jsou mnohonásobně vyšší, které bychom ušetřili. A mohli bychom jíst i jablka, která nemají správnou velikost, nebo banány, které nejsou úplně správně zakroucené. Tohle jsou však drobnosti. Velké peníze jsou v těch ekologicko-globálně oteplovacích záležitostech,“ objasnil.
„Hlady bychom nechcípli, ale tím, jak naše ekonomika žije ze dvou třetin ze zahraničního obchodu, a tam se z 85 procent odehrává se zeměmi EU, by silně vzrostla nezaměstnanost a poklesla naše životní úroveň,“ domníval se bývalý europoslanec Libor Rouček (ČSSD). „Navíc bychom při jakékoliv bezpečnostní krizi v Evropě dopadli podobně jako v roce 1938, 1948 či 1968. Ztratili bychom svoji nezávislost a svobodu,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban