Generální štáb o záměru neměl žádné informace. Podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové se v případě politického záměru musí připravit důkladná analýza.
"Na základě jednomyslné dohody ústavních činitelů ze včerejška (úterý) chci sdělit, že vám z kraje zřejmě odeberu polní nemocnici, kterou pošleme do Jordánska, aby tam pomáhala v uprchlických táborech," řekl dnes Zeman. Podle něj je Jordánsko stabilní stát, kde je 600.000 uprchlíků. "Takže praská ve švech. Naše velmi známá a všude oceňovaná polní nemocnice, která je zatím umístěná právě v Královéhradeckém kraji, může v Jordánsku prokázat platné služby," řekl Zeman.
Mluvčí generálního štábu: Je to pro nás nová informace
"V rámci schváleného mandátu na roky 2015 a 2016 se s nasazením polní nemocnice nepočítá. Je to pro nás nová informace. Pokud by bylo záměrem politické reprezentace nasadit polní nemocnici, musela by před jejím vysláním proběhnout důkladná analýza a příprava," uvedla Růžičková.
Účastníci schůzky potvrdili, že o polní nemocnici se Zemanem mluvili, prý jako o záměru, který se musí ještě prověřit. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) je jeho úkolem, aby variantu vyslání nemocnice ověřil. "K tomuto tématu se pak vrátíme na jednání vlády a na příští koordinační schůzce ústavních činitelů," napsal ČTK premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který byl dalším účastníkem koordinačního setkání k zahraniční politice. Podle šéfa sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) bylo vyslání nemocnice na schůzce diskutováno jako jedna z alternativ. Pokud by Jordánsko o ni mělo zájem, o vyslání musí rozhodnout vláda a Parlament, dodal.
Příprava vyslání polní nemocnice zabere půl roku až rok
Cílem první koordinační schůzky ústavních činitelů na Hradě bylo, aby se představitelé Česka vyjadřovali k důležitým zahraničněpolitickým tématům jednotně, což se doposud ne vždy dařilo. Po jednání si účastníci pochvalovali, že debata byla otevřená a pozitivní.
Podle Medka je příprava na vyslání polní nemocnice časově a logisticky náročná a zabere minimálně půl roku až rok. "Finanční náklady na vyslání by se pohybovaly v řádu stovek milionů korun, se kterými v tuto chvíli rozpočet ministerstva nepočítá," dodal.
Růžičková poznamenala, že by před vysláním musela proběhnout důkladná analýza a příprava, která by posoudila možnosti a schopnosti armády ve vztahu k úkolu, který by měla polní nemocnice plnit. "Musel by se identifikovat a analyzovat i prostor nasazení s ohledem na potřebné logistické zabezpečení a zajištění prvků ochrany polní nemocnice," poznamenala Růžičková. Příprava by zahrnovala nejen přípravu personálu, ale také nákup potřebného materiálu a dovybavení polní nemocnice nebo naplánování přepravy a objednání letadel.
Vláda už dříve rozhodla, že ČR přijme 70 syrských uprchlíků
Zeman Jordánsko navštívil minulý týden. Česko uprchlíkům v této zemi už pomáhá v rámci programu Medevac. Do země již třikrát vyslalo lékaře, kteří operují děti s vrozenými srdečními vadami. Zároveň vláda rozhodla, že udělí azyl 15 syrským rodinám, tedy celkem asi 70 uprchlíkům, kteří jsou momentálně v Jordánsku. Děti z těchto rodin budou ošetřeny v tuzemských nemocnicích.
Polní nemocnici tvoří stany a kontejnery, ve kterých jsou umístěny například operační sály, lékárna či stomatologická ordinace. Nemocnice nabízí péči na úrovni okresní nemocnice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk