Šéf horní komory označil situaci za „mimořádně závažnou“. „Osobně se přiznám, že jsem před nedávnem napsal panu premiérovi dopis, ve kterém jsem ho žádal, aby už urychleně byl vypsán tendr na výstavbu jaderného bloku Dukovany s tím, že jsem byl velmi naivní, protože jsem měl na mysli, že samozřejmě ten tendr bude vypsán pro tři firmy z bloku, který reprezentuje svobodnou společnost nebo svobodnou část tohoto světa, kde fungují normální demokratické principy,“ uvedl na plénu Senátu.
„Velmi jsem se mýlil a omlouvám se za to, že jsem neviděl, že dnes je tady evidentní snaha, abychom šli když ne čínskou, tak aspoň ruskou cestou,“ pokračoval Vystrčil s tím, že celou debatu o tom, co je a není nebezpečné, vnímá nyní daleko šířeji.
Upozornil, že jde o rozhodování mezi svobodou a totalitou. „Dnes při rozhodování o tom, kdo se bude moci ucházet o největší zakázku v historii ČR, také rozhodujeme o tom, do které části světa chceme patřit. Jestli chceme patřit do té svobodné části světa, nebo světa, jako je totalita a nesvoboda,“ upozornil.
„Jsme součástí demokratického světa a říkáme, že je možné, aby nám někdo ze zemí – a teď prosím si to uvědomme – ze zemí, kde EU a my jsme její součástí, říká, že někteří lidé jsou nežádoucí, že je dobré, abychom třeba i uplatnili sankce na některé typy chování a jednání. Říkáme, že je možné, aby došlo ke stavbě zásadní stavby, která když ji postaví, tak budeme přivázáni, svázáni, upoutáni, propojeni s tímto světem na desítky let,“ pokračoval Vystrčil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab