Výzkumníci se ptali migrantů, jak si představují svobodu a demokracii. Odpovědi vás ohromí

22.08.2016 17:52 | Zprávy

Vysoká škola pro média, komunikaci a ekonomiku (HMKW) z Kolína nad Rýnem se ptala uprchlíků, jak chápou demokracii a západní hodnoty. Z výsledků průzkumu podle deníku Die Welt vyplývá, že uprchlíci mají v mnoha směrech paradoxně blízko k příznivcům protiuprchlických uskupení AfD či Pegida.

Výzkumníci se ptali migrantů, jak si představují svobodu a demokracii. Odpovědi vás ohromí
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Švýcarský byznysman Emmanuel Ziehli, který se stará o rádio pro uprchlíky

Jak Die Welt zdůrazňuje, průzkum sice není možné považovat za reprezentativní, přesto prý přináší velmi zajímavé postřehy. „Zejména stoupenci AfD a Pegidy by měli zpozornět. Podle výsledků průzkumu lze konstatovat, že se v mnoha ohledech dívají na svět stejně jako jimi tolik neoblíbení uprchlíci. Obě skupiny například vyznávají represivní postoj vůči alternativnímu životnímu stylu a v oblasti politiky upřednostňují autoritářský přístup,“ píše německý deník.

V rámci dvouměsíčního průzkumu bylo osloveno 445 uprchlíků, kteří pobývají v Berlíně. Jejich odpovědi podle Die Welt vyvrací celou řadu předsudků, jež jsou spojovány s uprchlíky. „Překvapivě vysoká byla jejich podpora demokracie, kterou označilo ze nejlepší formu vlády 86 % z nich. Mezi vysokoškoláky bylo tohoto názoru dokonce 95 %. Když však byla uprchlíkům položena otázka, co přesně si představují pod pojmem demokracie, byly jejich odpovědi nedostačující.“

Celý text v němčině najdete ZDE.

Téměř dvě třetiny oslovených respondentů z řad nově příchozích uprchlíků do Německa zastává názor, že nejdůležitější věcí ve společnosti je právo a pořádek, které je nutné v případě potřeby zajistit i silou. Stejný poměr uprchlíků vyjádřil svoji přízeň autoritativnímu stylu vládnutí. Zásadní rozpor nastal u otázky, jestli by měl mít občan právo svobodně vyjadřovat své názory. S tím sice souhlasilo 84 % respondentů, ale zároveň jen 28 % by umožnilo umělcům dělat si legraci z politiků kritizovat je.“

Nečekaně tolerantní se ukázali uprchlíci v otázce náboženské víry, když s oddělením církve od státu souhlasilo 87 % respondentů. „Ovšem konverzi k jinému náboženství považuje za správnou jen polovina z nich. Na druhou stranu proti zákazu manželství mezi křesťany a muslimy se vyjádřilo 60 % respondentů,“ uvádí Die Welt. Průzkum potom ukázal i toleranci uprchlíků ze zemí Blízkého východu a Afriky vůči volnému prodeji alkoholu, jejž podpořilo 65 % z nich.

Pro rovnost mezi pohlavími se vyjádřilo 77 % mužských respondentů a o čtyři procenta více žen. „Nicméně, když přišla řeč na sexuální zvyklosti, odpovědi uprchlíků se značně lišily od běžné německé populace. Téměř polovina z nich například souhlasí s názorem, že předmanželský sex je hřích a měl by být potrestán. U lidí starších 40 let takto odpovědělo 60 % z nich, u lidí mladších 25 let potom asi čtyřicet procent,“ píše Die Welt.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

17:54 Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

Europoslanec německé Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň se během své cesty do USA při přílež…