Výzkumníci se ptali migrantů, jak si představují svobodu a demokracii. Odpovědi vás ohromí

22.08.2016 17:52 | Zprávy

Vysoká škola pro média, komunikaci a ekonomiku (HMKW) z Kolína nad Rýnem se ptala uprchlíků, jak chápou demokracii a západní hodnoty. Z výsledků průzkumu podle deníku Die Welt vyplývá, že uprchlíci mají v mnoha směrech paradoxně blízko k příznivcům protiuprchlických uskupení AfD či Pegida.

Výzkumníci se ptali migrantů, jak si představují svobodu a demokracii. Odpovědi vás ohromí
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Švýcarský byznysman Emmanuel Ziehli, který se stará o rádio pro uprchlíky

Jak Die Welt zdůrazňuje, průzkum sice není možné považovat za reprezentativní, přesto prý přináší velmi zajímavé postřehy. „Zejména stoupenci AfD a Pegidy by měli zpozornět. Podle výsledků průzkumu lze konstatovat, že se v mnoha ohledech dívají na svět stejně jako jimi tolik neoblíbení uprchlíci. Obě skupiny například vyznávají represivní postoj vůči alternativnímu životnímu stylu a v oblasti politiky upřednostňují autoritářský přístup,“ píše německý deník.

V rámci dvouměsíčního průzkumu bylo osloveno 445 uprchlíků, kteří pobývají v Berlíně. Jejich odpovědi podle Die Welt vyvrací celou řadu předsudků, jež jsou spojovány s uprchlíky. „Překvapivě vysoká byla jejich podpora demokracie, kterou označilo ze nejlepší formu vlády 86 % z nich. Mezi vysokoškoláky bylo tohoto názoru dokonce 95 %. Když však byla uprchlíkům položena otázka, co přesně si představují pod pojmem demokracie, byly jejich odpovědi nedostačující.“

Celý text v němčině najdete ZDE.

Téměř dvě třetiny oslovených respondentů z řad nově příchozích uprchlíků do Německa zastává názor, že nejdůležitější věcí ve společnosti je právo a pořádek, které je nutné v případě potřeby zajistit i silou. Stejný poměr uprchlíků vyjádřil svoji přízeň autoritativnímu stylu vládnutí. Zásadní rozpor nastal u otázky, jestli by měl mít občan právo svobodně vyjadřovat své názory. S tím sice souhlasilo 84 % respondentů, ale zároveň jen 28 % by umožnilo umělcům dělat si legraci z politiků kritizovat je.“

Nečekaně tolerantní se ukázali uprchlíci v otázce náboženské víry, když s oddělením církve od státu souhlasilo 87 % respondentů. „Ovšem konverzi k jinému náboženství považuje za správnou jen polovina z nich. Na druhou stranu proti zákazu manželství mezi křesťany a muslimy se vyjádřilo 60 % respondentů,“ uvádí Die Welt. Průzkum potom ukázal i toleranci uprchlíků ze zemí Blízkého východu a Afriky vůči volnému prodeji alkoholu, jejž podpořilo 65 % z nich.

Pro rovnost mezi pohlavími se vyjádřilo 77 % mužských respondentů a o čtyři procenta více žen. „Nicméně, když přišla řeč na sexuální zvyklosti, odpovědi uprchlíků se značně lišily od běžné německé populace. Téměř polovina z nich například souhlasí s názorem, že předmanželský sex je hřích a měl by být potrestán. U lidí starších 40 let takto odpovědělo 60 % z nich, u lidí mladších 25 let potom asi čtyřicet procent,“ píše Die Welt.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Jaká velkoplošná krize je podle vás nejpravděpodobnější?

Víte, co mě jako první napadlo při čtení vašeho článku, že se v něm zabýváte potencionálními krizemi, ale co krize, kterým čelíme teď? Mám na mysli hlavně existenční krizi, kdy při vší té drahotě je dost obtížné vyjít s normálním platem. Nemyslíte, že by se pozornost vás politiků měla zaměřit teď ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hnízdo zmijí.“ Jeffrey Sachs podrobně o mocných v USA před nástupem Trumpa

8:46 „Hnízdo zmijí.“ Jeffrey Sachs podrobně o mocných v USA před nástupem Trumpa

Hostem populárního moderátora Tuckera Carlsona byl ekonom, profesor Jeffrey Sachs. Hovořil o tom, ja…