Mělo by podle Svobody Česko hledat cestu, jak by samo mohlo poslat ruský majetek na pomoc Ukrajině?
„Nemělo. Proč? Protože největší výkon je, že máme jednotnou Evropskou unii a máme úplně jednotu v Severoatlantické alianci a pevné spojenectví se Spojenými státy. To je největší výsledek, který podle mě musí být noční můrou Vladimira Putina. A všechno, co rozbije tuto jednotu, a to myslím jak v pozitivním, tak v negativním slova smyslu, je chybné. Takže ne čekat na evropské řešení, spoluvytvořit evropské řešení, ale jít touto pionýrskou cestou, že pošleme teď peníze na Ukrajinu z těch zmrazených prostředků, je chyba, protože začne drolit jednotu v Unii,“ poznamenal Svoboda.
Než se sedmadvacítka dohodne, co dělat s ruskými penězi a s ruským majetkem, které byly zmrazeny, uplyne nějaký čas. Ukrajina přitom potřebuje pomoc hned. Není tedy toto důvod, proč by byla vítaná iniciativa jednotlivých států, jako je třeba Estonsko?
„Trvám na tom, co jsem řekl, že to není řešení, protože já dokonce mám pochybnost o správnosti posílat tyto peníze na Ukrajinu. Já vůbec netuším, kde skončí. To vůbec nikdo neví. Takže já jsem zastáncem toho, že má vzniknout celoevropský fond, z toho fondu se mohou financovat aktivity a pomoc také v Evropě, nebo z Evropy do Ukrajiny. A připomínám, že i takzvaný Marshallův plán, tedy plán pro obnovu Evropy, měl velmi striktní podmínky, protože si Američani pečlivě kontrolovali, aby ty peníze skončily tam, kde mají skončit. Aby je někdo cestou nerozkradl, aby neskončily v nějakých kapsách oligarchů,“ sdělil dále Svoboda.
„Řeknu extrémní příklad. Byl jsem v Mali. A tam se posílá hromada peněz humanitární pomoci. A mluvil jsem s náměstkem ministra zahraničních věcí, a říkám mu: Ukažte mi tady v Bamaku jeden jediný případ, kam ty peníze došly. A on mi nebyl schopen ukázat ani na jeden,“ dodal Svoboda, jenž se domnívá, že podobná situace je na Ukrajině. „Ne takhle hrozná, ale já mám k tomu velkou nedůvěru... Jenom poslat peníze na Ukrajinu, tak k tomu mám opravdu velkou nedůvěru,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.