Z bombardované nemocnice v Kunduzu měli prý Talibanci živý štít

04.10.2015 8:02 | Zprávy

Situace kolem sobotního bombardování nemocnice organizace Lékaři bez hranic (MSF) v Kunduzu je stále nejasná, usoudila v noci na dnešek agentura AP. Spolu s agenturou Reuters uvedla, že afghánské úřady sdělily, že bojovníci Talibanu předtím vstoupili do nemocnice a měli ji jako "lidský štít". Kdo na "teroristy" poté zaútočil a zabil přitom nejméně 19 pacientů a pracovníků MSF ale úřady neuvedly.

Z bombardované nemocnice v Kunduzu měli prý Talibanci živý štít
Foto: Archiv PB
Popisek: Zajatci

Afghánské ministerstvo obrany prohlásilo, že "teroristé" vyzbrojeni lehkými a těžkými zbraněmi vstoupili do objektu nemocnice, použili budovu a lidi uvnitř jako "lidský štít" a stříleli na bezpečnostní síly. Na budovu poté pálily a poškodily ji bojové vrtulníky, řekl AP bez dalšího upřesnění mluvčí afghánského ministerstva obrany Davlat Vazírí

Za útok podle všeho může mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy

Ministerstvo obrany podle Reuters také v prohlášení bez upřesnění uvedlo, že v rámci boje dopadla jedna raketa blízko nemocnice a zranila civilisty.

Mluvčí afghánského ministerstva vnitra Sádik Sidikkí prohlásil, že v době útoku se v nemocnici ukrývalo deset až 15 teroristů. "Všichni teroristé byli zabiti, ale ztratili jsme i doktory," řekl AP mluvčí. Jaký útok objekt poškodil ale neuvedl. Jen dodal, že 80 pracovníků nemocnice, včetně 15 cizinců, bylo odvedeno do bezpečí.

Podle MSF vše ukazuje na to, že za útok může mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy. Mluvčí americké armády připustil, že objekt mohli neúmyslně ostřelovat Američané. Washington slíbil případ řádně vyšetřit. OSN událost odsoudila. Mezi mrtvými podle dostupných zpráv nejsou cizinci. Jedná se podle Reuters o tři dětské a čtyři dospělé pacienty, také o 12 pracovníků MSF.

Boje kolem třistatisícového Kunduzu trvají asi týden

Americký prezident Barack Obama v sobotu večer vyjádřil upřímnou a hlubokou soustrast lékařskému personálu a dalším civilistům, kteří byli při tragickém incidentu v Kunduzu zabiti nebo zraněni. "Ministerstvo obrany (USA) zahájilo rozsáhlé vyšetřování a čekáme na výsledky, abychom se definitivně vyjádřili k okolnostem této tragédie," uvedl podle agentury AFP Obama v prohlášení Bílého domu.

Boje kolem třistatisícového Kunduzu trvají asi týden. Radikálnímu islámskému hnutí Taliban se v pondělí nečekaně podařilo zmocnit se města. Afghánská armáda s podporou letectva NATO sice toto strategické správní středisko ve čtvrtek dobyla zpět, povstalci však v některých čtvrtích vzdorovaly. Lékaři bez hranic v kunduzské nemocnici od začátku současných bojů ošetřili stovky lidí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Přivítal jsem vás doma. Teď s vámi bojuji o svobodu.“ Fiala kázal mladým, nastoupil youtuber

7:39 „Přivítal jsem vás doma. Teď s vámi bojuji o svobodu.“ Fiala kázal mladým, nastoupil youtuber

Premiér Petr Fiala si po vzoru Danuše Nerudové vzpomněl na mladé a přímo je oslovil. Popřál jim všec…