Senátor a předseda Strany práv občanů Jan Veleba komentoval několikaměsíční mediální a politickou kampaň proti prezidentu republiky, kterou proti němu vedou některá média, část politického spektra a tzv. pražská kavárna.
„To načasování není náhodné. Odpůrci prezidenta k tomu využili 25. výročí sametové revoluce. V té době bylo snadnější zorganizovat zejména mladé proti prezidentovi, byl větší prostor v médiích, větší vnímání jinak nezajímavé České republiky ze zahraničí. Takto to hodnotím co do rámce organizovaných útoků,“ uvedl senátor.
Ti, kteří se hlasitě vymezují vůči Zemanovi, bývají označováni také jako pravdoláskaři. Důvodů, proč protestují, vidí Veleba hned několik. „První je ten, že poražení z prezidentské volby kolem knížete, tedy pravdoláskaři, se nikdy s vítězstvím Miloše Zemana nesmířili. Další důvod vidím v odstřihnutí 'pražské kavárny' od vlivu na Hrad. A konečně ten třetí, podle mne asi hlavní, je prezidentova výrazná podpora českých národních zájmů.“
Zeman vadí nadnárodnímu kapitálu a západním politikům
Senátor v rozhovoru pro EUserver vyjmenovával, v čem vidí zásadní Zemanův přínos. „Miloš Zeman je ten, který tyto zájmy vlastně poprvé od revoluce pojmenoval a aktivně pro jejich naplnění koná a otevírá hospodářský prostor směrem na východ (Západ je samozřejmě obsazený). A přesně toto vadí nadnárodnímu kapitálu a západním politikům, protože jim kříží jejich ekonomickou a politickou strategii. Zkrátka Miloš Zeman, mimořádně silná osobnost, se nehodí do karet,“ míní politik.
Jan Veleba řekl i svůj názor na to, proč se tyto skupiny tak ostře nevymezovaly proti předchozímu prezidentovi Václavu Klausovi. „Ano, na Klause také útočily obdobné skupiny, protože Klaus se nehodil do karet svým výrazným euroskepticismem. Ty útoky ale byly ve srovnání se současným stavem velmi mírné, protože Klaus, na rozdíl od Zemana, zůstával v podstatě u verbálních prohlášení, teoretických ministudií a podobně. Navíc ty nejostřejší výroky za něj říkal někdo jiný, většinou Hájek. Kdežto Miloš Zeman je jiný kalibr. Nejenom mluví, a sám, ale i koná,“ uvedl.
Čím to, že mají tolik prostoru ve sdělovacích prostředcích?
„Pokud se týká prostoru v médiích, tak asi jsou ovládána politickými uskupeními, v jejichž pozadí jsou už vzpomenutí pravdoláskaři a jejich podpůrci (např. Bakala) a nový hegemon české politické scény, tedy Andrej Babiš. Klíčovou negativní roli však hraje 'veřejnoprávní televize'. Sám jsem poznal na vlastní kůži, co dovede!“ popsal Veleba i svou zkušenost, kdy ČT zmanipulovala reportáž o demonstraci na podporu Miloše Zemana.
Celý rozhovor ZDE.
Proč redakce zpravodajství ČT manipuluje a cenzuruje, byla další otázka pro senátora. „Už jsem to částečně vysvětlil, a k tomu ještě dodávám, že svoji roli neplní kontrolní orgán - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Neplní ji proto, že není nestranná, je zvolená Parlamentem v určité době s určitým politickým zabarvením. A sice takovým, které není prezidentovi republiky nakloněno,“ dodal Veleba.
Veleba: Myslím, že protesty mohou být podporovány zvenčí
EUserver poukázal na článek Rona Paula, což je dlouholetý americký kongresman, který kritizuje počínání vlády USA. V textu zaznělo varování, že se Spojené státy skrze tzv. Národní nadaci pro demokracii snaží svrhnout českou hlavu státu nebo minimálně různými formami podporují protestní hnutí.
„Myslím si, že to tak může být. Že to je podporované zvenčí, tak tomu jasně napovídaly dvojjazyčné transparenty,“ neskrýval Veleba své podezření.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr