Za vysoké energie může ruská agrese? Experti vyvrátili, co se říká v Evropě

14.01.2025 16:55 | Monitoring

Podle analytika Mirka Zámečníka a hlavního ekonoma J&T Banky Petra Sklenáře Evropě ujíždí vlak v technologickém vývoji, protože se příliš zaměřila na zelenou transformaci namísto zajištění levné energie. Spojené státy jsou dnes světovou jedničkou v produkci ropy a zemního plynu, což má pozitivní vliv na ceny energie, a tím pádem na rozvoj průmyslu a dalších technologií jako energeticky náročných datových center, kde se vyvíjí umělá inteligence.

Za vysoké energie může ruská agrese? Experti vyvrátili, co se říká v Evropě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Zámečník

„Ropa a zemní plyn se v USA těží už od poloviny 19. století. V 60. letech minulého století ale těžba v USA začala klesat a novými lídry se staly země Perského zálivu. To využil OPEC, v jehož čele stanula Saúdská Arábie,“ vysvětluje Petr Sklenář.

Technologický průlom na přelomu tisíciletí však situaci zcela změnil. „Díky novým technologiím se ve Spojených státech zefektivnila těžba břidlicových ložisek, což přineslo nárůst těžby nejprve zemního plynu a později i ropy. V roce 2014 se Saúdská Arábie pokusila tuto konkurenci potlačit snížením cen ropy, ale místo toho Američany vytrénovala k ještě větší odolnosti,“ pokračuje Sklenář.

V současnosti jsou Spojené státy největším těžařem ropy a zemního plynu na světě. Denně vytěží téměř čtrnáct milionů barelů ropy, což je trojnásobek oproti stavu před patnácti lety. Pro srovnání – Rusko a Saúdská Arábie těží pouze po deseti milionech barelů denně.

„U zemního plynu je americká dominance ještě výraznější. USA těží téměř tolik plynu, co Rusko, Írán a Katar dohromady,“ zdůrazňuje Sklenář.

Anketa

Bude pro Českou republiku rok 2025 lepší, než ten proběhlý?

5%
93%
hlasovalo: 18495 lidí
Levná energie v USA se odráží i v její ceně. „V Evropě dnes stojí zemní plyn kolem 44 eur/MW, přičemž v USA po přepočtu stojí zemní plyn jedenáct eur, takže čtyřikrát méně. A levná cena zemního plynu způsobila to, že bylo zcela přirozeně vytlačeno v Americe uhlí, takže tam proběhla tahle zelená transformace průmyslová bez jakéhokoliv vládního plánu s obrovským růstovým efektem,“ říká Sklenář.

Zámečník upozorňuje, že to úplně mění klasický narativ, že Evropa, a zejména Německo, byla závislá na levném ruském plynu a dnešní vysoké ceny jsou dány ruskou agresí na Ukrajině a následnou energetickou krizí. „Ve skutečnosti je vidět, že si to Američané odpracovali jak technologicky, tak regulatorikou, protože ten břidličný plyn by byl k dispozici i u nás, kdybychom ho chtěli a povolili těžit. Američané by nás drtili, i kdyby Rusko vysílalo jen samé mírové holubice, protože Evropa zaspala technologicky a má příliš mnoho regulací.“

Podle Sklenáře se vyšší náklady na energii v Evropě promítají i do dalších oblastí, jako je rozvoj umělé inteligence. „V USA je více datových center než ve zbytku světa dohromady. Levná energie tam umožňuje rychlý technologický pokrok, zatímco Evropě ujíždí vlak.“

Oba experti se shodují, že Evropa musí zásadně změnit přístup. „Pokud chce Evropa levnou energii, musí uzavírat dlouhodobé kontrakty s producenty, jako jsou Katar nebo Austrálie. Zároveň je nutné klást důraz na jadernou energetiku, která by mohla zajistit stabilní a levnou energii,“ říká Sklenář.

Zámečník varuje, že bez této změny bude Evropa zaostávat. „Historie ukazuje, že žádná civilizace nemohla růst bez levné energie. Obnovitelné zdroje, pokud jsou nestabilní, jsou ve výsledku drahé. Evropa musí přijmout levnou energii jako prioritu, jinak riskuje technologické i ekonomické zaostávání. Ale to teď zatím nevidím, ta změna priorit v Bruselu nepřichází, a přitom ten výsledek by se stejně dostavil třeba za deset nebo patnáct let,“ dodává Zámečník.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 16 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nechápu , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNechtík , 14.01.2025 17:07:48
proč máme uzavírat smlouvy s Austrálií a nemůžeme se vrátit k plynu z Ruska. Kdy Rusko nedodrželo smlouvy nebo je využilo k vydírání? Jak bude levný plyn z Austrálie??

|  10 |  0

Další články z rubriky

„Vážená ČT, jste zm*di.“ Pořad o vlastencích a dezinformacích. Daniel Landa vybuchl

22:20 „Vážená ČT, jste zm*di.“ Pořad o vlastencích a dezinformacích. Daniel Landa vybuchl

Nový pořad České televize Fenomén doby: Rozdělená společnost vzbudil bouřlivé reakce, a to zejména k…