„Evropský parlament vyjádřil jasnou podporu tomu, aby všichni motoristé v Evropě mohli využívat systém tísňového volání zdarma,“ citují europoslankyni Olgu Sehnalovou (ČSSD) Hospodářské noviny. Podle studie by nový systém eCall mohl zmírnit závažnost zranění o 10 až 15 procent.
Ačkoliv je zavedení systému teprve na začátku, europoslanci musí připravit legislativní návrh, už proti němu stojí kritici. Podle nich by se při vážných dopravních situacích nešlo na univerzální nouzovou linku 112 dovolat, neboť by byla přetížená. Navíc by to zdražilo cenu nových aut.
S tím souhlasí i europoslanci občanských demokratů. Jedno zařízení by totiž stálo asi 5000 korun. Navíc se obávají nárůstu počtu neopodstatněných volání na tísňovou linku. Už nyní tvoří falešná volání na linku 112 asi 60 procent z počtu hovorů. Systém totiž linku vytočí i v případě, když se někdo nabourá do zaparkovaného auta.
Telefónika i T-Mobile se připravují
Europoslankyně Sehnalová si ale myslí opak. „Systém by měl představovat zhruba 300 telefonátů na tísňovou linku 112 denně, nemělo by tedy jít ani o nějaké výrazné zatížení sítě a výraznou částku v rozpočtu České republiky,“ řekla HN Sehnalová s tím, že si přeje, aby byl eCall povinný ve všech zemích EU do roku 2015.
Náklady na zavedení by se měly průměrně pohybovat kolem 25 milionů korun. Podle Sehnalové by Česko ale takovouhle částku platit nemuselo, v přípravách je totiž oproti jiným členským zemí Unie dále. Na systém eCall se u nás připravují už i operátoři. V plánu by mohla být společnost Telefónikou či T-Mobile.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno