V rozhovoru pro MF Dnes Válek na prvním místě zdůraznil, že je třeba udržet v chodu zdravotnický systém, což v prvé řadě znamená léčit pacienty tak, aby se do nemocnice nemuseli dostat. Rizikovým pacientům se rychle podají monoklonální protilátky. Udržení nemocnic v chodu s sebou nese také přerozdělování pacientů v nemocnicích po celé republice tak, aby tyto byly schopny fungovat a poskytovat péči v maximálním možném rozsahu.
Zbrzdit šíření nákazy bude podle Válka úkolem hygieniků, kteří nejlépe vědí, jaká opatření přijmout, aby se v jejich kraji nárůst počtu nemocných zbrzdil a zastavil. Jiná opatření budou potřeba ve Zlínském kraji a jiná v kraji Středočeském, který je úzce provázán s Prahou. Vláda a hlavní hygienička ČR musí v tomto směru poskytnout hygienikům metodické pokyny, které hygienici využijí jako rámec na řešení konkrétních situací. Velkou chybou vlády Andreje Babiše podle Válka bylo, že takto nepostupovala.
„Jenom bych ty hygieny okamžitě začal řídit jinak. Pravděpodobně bych se bavil s armádním hygienikem a s armádním epidemiologem a tak, jak je řízena chytrá karanténa, bych stejně, velitelsky, začal řešit i hygieny. Je to o schopnosti a ochotě nařídit a poručit a pak za to nařízení nést odpovědnost. A to toto ministerstvo nedělá. Jen vydává plošná opatření, která ale vůbec nemá v plánu kontrolovat, ani neví, jak by je kontrolovalo. My teď nejsme schopni kontrolovat regionální opatření a odpověď na to, proč se to nedělá, je: Nemáme na to lidi, protože hygieny nemohou. Teď vláda zavádí plošná opatření a kontrola bude probíhat úplně stejným způsobem,“ předestřel svou představu budoucí ministr Válek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.