V první hodině Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News proti sobě zasedli ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák z hnutí STAN a předseda sněmovního ústavně-právního výboru Radek Vondráček z hnutí ANO.
Terezie Tománková hned v úvodu pořadu položila na stůl průzkum agentury STEM, podle kterého jen 15 procent lidí má za to, že Česko kráčí správným směrem. Zhruba polovina lidí má za to, že Česko nesměřuje správnou cestou, ostatní mají za to, že nesměřuje nikam. Ale do budoucna lidé vyhlížejí s jistým optimismem.
„Já bych odmítl tu interpretaci, že to je vysvědčení vládě,“ podotkl Dvořák. A konstatoval, že „celková politická situace v této zemi je na bodu mrazu. Chybí tady nějaký konstruktivní dialog. Je to jen nadávání, nálepkování, urážení,“ posteskl si ministr.
Vondráček nabídl jiný pohled.
„Jen 15 procent lidí hodnotí směřování země dobře. Ano, za covidu, kdy vládla naše vláda, to nebylo tak špatné, a to přitom tehdejší opozice, a to já jí nikdy nezapomenu, zneužívala covid jako politický nástroj. A ani tehdy to nebylo tak špatné,“ pravil Vondráček. Já jsem několikrát řekl, že jsou tady omezována jejich práva. Já jsem o tom mluvil opakovaně, používal jsem ve Sněmovně konzervativní jazyk, ale musí přijít Andrej Babiš (ANO) a musí říct, že tady nastupuje nová totalita a já to plně podepisuji,“ rozjel se bývalý předseda Sněmovny Vondráček.
Ministra Dvořáka tím zvedl ze židle.
„Já ta slova považuji za strašnou urážku skutečných obětí skutečných totalit. Část mé rodiny skončila v plynových komorách. Mého otce komunisté vyhodili z práce, mého bratr vyhodili ze školy, i mě v lednu 1989 vyhodili z práce. A když někdo před listopadem 1989 vyjel do zahraničí, tak vyjel jen proto, že s režimem aktivně spolupracoval,“ poukázal Dvořák na to, že Babiše pustili komunisté v klidu do Maroka. „Pokud někdo pomáhal udržovat komunistický režim v chodu a dnes mluví o nové totalitě, tak já to považuji za chucpe. A já si dovolím vysvětlit, co je to chucpe. Chucpe je, když vrah svého otce a matky žádá soud o shovívavost, protože je oboustranný sirotek. Dnes lidé mohou protestovat proti vládě a nic strašného se jim nestane. Mě vyhodili z práce za účast na Palachiádě do 48 hodin,“ uvedl člen vlády.
Upozornil také na případ děkana VŠE Miroslava Ševčíka, který vládu opakovaně kritizoval, premiérovi dokonce nadával, ale stále je děkanem. A to podle ministra znamená, že zde vládne akademická svoboda a nelze mluvit o totalitě. Kdyby toto zkusil nějaký děkan za nacistické éry, či za éry komunistické, tak druhý den tím děkanem nebude.
Jedním dechem dodal, že svobodná média si píšou, co chtějí, což je další důkaz, že tu žádná totalita není.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák