Zda mají muslimské ženy skrývat své vlasy a případně i tělo a tváře, nemá jasno ani islám sám. Jeden z výkladů uvádí, že Korán o ničem takovém vůbec nemluví, druhý z výkladů se při zahalování muslimek opírá právě o něj, píše ČT24.
Ten následně uvádí, že Korán se odívání věnuje jen na dvou místech. „A řekni věřícím ženám, aby cudně klopily zrak a střežily svá pohlaví a nedávaly na obdiv své ozdoby kromě těch, jež jsou viditelné. A nechť spustí závoje své na ňadra svá. A nechť ukazují své ozdoby jedině svým manželům nebo otcům nebo tchánům nebo synům nebo služebníkům, kteří nemají chtíče, anebo chlapcům, kteří nemají ponětí o nahotě žen,“ cituje web a dodává, že ženám se přikazuje i přitahování závojů. „A toto bude nejvhodnější k tomu, aby byly poznány a nebyly uráženy,“ dodává.
- Původní text ZDE
Arabista Bronislav Ostřanský k tomu dodává, že ústředním imperativem vysloveným v Koránu, je cudnost. „Šátek nemá smysl, pokud se žena cudně nechová,“ podotkl. Zahalování žen do šátků a závojů však podle webu navíc nelze chápat jako produkt islámu. Tento zvyk platil totiž na Blízkém východě již dříve, první zmínka o zahalování žen se prý objevuje již v asyrském právním textu ze třináctého století před Kristem.
„Islám tak jen pokračuje v blízkovýchodní tradici ženského šacení. I z toho důvodu nejde hidžáb – šátek muslimky – vnímat výlučně jako náboženský symbol, ale také jako projev zdejší kulturní tradice, byť ji západní společnost, navyklá kvůli módním revolucím 20. a 60. let na spořeji oděné ženy, může chápat jako puritánskou,“ uzavírá web.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef