Zakázat domobrany? Vláda nejspíš nezaujme stanovisko a nechá to na poslancích

04.01.2020 14:37 | Zprávy

Navrhovaný zákaz zakládání a organizování paramilitárních ozbrojených skupin k prosazování politických nebo ideologických cílů vláda ANO a ČSSD před zákonodárci zřejmě nepodpoří, ale ani neodmítne. K předloze skupiny poslanců ze všech sněmovních stran by se měl kabinet postavit podle podkladů pro pondělní schůzi neutrálně. Návrhu zákona vytkne některé nedostatky, byť se s jeho cíli ztotožní.

Zakázat domobrany? Vláda nejspíš nezaujme stanovisko a nechá to na poslancích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Jan Hamáček

Vládní legislativci poukazují zejména na neurčité vymezení ozbrojené skupiny, která se navíc může překrývat s definicí teroristické skupiny. Protože i pouhá účast v teroristické skupině je trestná, zákaz paramilitárních ozbrojených skupin se jeví jako nadbytečný, uvedli. Kabinet zřejmě doporučí upravit v návrhu i některé další pojmy a odstranit nepřesnosti některých formulací.

Předloha, kterou podepsal i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), by na druhou stranu zavedla dobrovolné kurzy střelecké přípravy. Účastníci kurzu by spadali do zálohy k zajištění bezpečnosti a obrany státu.

Zákaz paramilitárních ozbrojených skupin by zahrnoval podle návrhu i jejich vyzbrojování a účast v nich. Za porušení zákona by hrozila pokuta až 200.000 korun a zákaz nakládání se zbraněmi. „Činnost takových uskupení je neslučitelná s demokratickou podstatou České republiky coby právního státu,“ napsali autoři v důvodové zprávě.

Do záloh státu by vedle účastníků programu střelecké přípravy patřily zbraně, s nimiž cvičili. „Způsob využití této stanovené zálohy se bude odvíjet od konkrétní situace a podle toho se též bude řídit příslušným zákonem,“ stojí ve zdůvodnění. Návrh zákona by zavedl rovněž zvláštní povolení pro nakládání se zbraní určité kategorie.

V připomínkovém řízení předlohu podpořila například ministerstva vnitra a financí. Ministerstva obrany a spravedlnosti patřila k úřadům, které doporučily neutrální stanovisko. Záporně se k předloze postavilo jen Nejvyšší státní zastupitelství, a to právě kvůli vágní definici ozbrojené skupiny.

Návrh zákona podle hlavního předkladatele Jiřího Maška (ANO) bezprostředně nesouvisí se začleněním evropské směrnice omezující držení zbraní do českého právního řádu. Směrnice EU zakazuje některé poloautomatické zbraně nebo zásobníky. Česko ji napadlo u Soudního dvora Evropské unie jako diskriminační, soud žalobu zamítl.

Předloha dále výslovně umožní nosit příslušníkům ozbrojených bezpečnostních sborů a strážníkům služební zbraň i v době mimo službu. Budou moci používat také svou soukromou zbraň.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Nezávislost

Senátor Hraba napsal zajímavý komentář k vítězství Trupma. Tvrdí v něm, že to bude pro Evropu znamenat, že se bude muset naučit o sebe postarat sama a nespoléhat na to, že naše problémy vyřeší někdo jiný. Co si o tom myslíte vy? Nemyslíte, že to je svatá pravda, a že EU i my jsme se měli dávno snaži...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

U jména napsáno „dezinformátor“. Účet mu nezaložili. Vážné svědectví o Komerční bance

16:09 U jména napsáno „dezinformátor“. Účet mu nezaložili. Vážné svědectví o Komerční bance

Odmítli mi založit účet. A bankovní úředník mi sdělil, že je to proto, že u rodného čísla je napsáno…