Zákon by totiž ministrovi zdravotnictví pomohl v době, kdy ten už v čele resortu nebude. Nově by totiž ředitelé těchto univerzitních nemocnic dostali mandát na dalších pět let a mohla by je odvolat jen sedmičlenná rada. Univerzitní nemocnicí by se stala jak FN Motol, do jejíhož čela se chce Ludvík vrátit, tak například FN Ostrava, kde je šéfem exministr Svatopluk Němeček (ČSSD).
„Dnes může ministr odvolat ředitele nemocnic podle toho, jak se vyspí, což je špatně,“ zmínil náměstek ministra zdravotnictví pro legislativu Radek Policar. To si však nemyslí někteří poslanci. Například lidovecký poslanec Ludvík Hovorka tvrdí, že se ministr možná obává nadcházejících voleb, toho, aby pak nový šéf resortu nevyměnil některé ředitele fakultních nemocnic.
Kromě ředitelů však nový zákon řeší, že nemocnice by nemusely ukazovat veřejnosti, za kolik nakupují zboží, a nebyly by povinny zveřejňovat smlouvy v registru smluv. „Špitály mají pádný důvod, proč se jim registr smluv nelíbí. Nedávno ukázal, že právě nemocnice jsou ze všech státních institucí největšími hříšníky – nakupují léky a materiál v hodnotě stovek milionů korun zcela bez soutěže,“ konstatuje MF Dnes.
A dodává i obavy lékařů, podle nichž by tato změna mohla otevírat cestu k privatizaci těchto špitálů. Náměstek FN Hradec Králové Zdeněk Tušl k tomu uvedl, že zákon by teoreticky měl být nastaven tak, aby privatizaci zabránil. „Ale dopředu se nedá říci nic konkrétního, protože legislativa ještě není hotová,“ řekl.
„Co nakonec do nového zákona zamotají vlivní lobbisté a šikovní právníci, nikdo z nás dopředu odhadnout nedokáže,“ komentuje náměstek další z fakultních nemocnic.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef