Město Terezín mělo například z dotací zaplatit 105 tisíc korun na dřevěné podlahy, které ale nikdo nezhotovil. Dodatky pak cenu navýšilo na 4,3 milionu a porušilo tak zákon o veřejných zakázkách.
Popovice na Uherskohradišťsku zase zadávaly podlimitní veřejnou zakázku za 41,5 milionu korun po jednotlivých částech. I to je porušením zákona. Podobně na tom byla i některá další města.
"Program charakterizoval výrazný převis poptávky nad nabídkou z pohledu objemu požadovaných dotací vůči disponibilním zdrojům vyčleněným na jeho financování v rozpočtu kapitoly ministerstva. Vyčleněné zdroje postačovaly v roce 2009 na cca 30 % a v roce 2010 na cca 42 % objemu požadovaných dotací," napsali podle serveru iDNES.cz kontroloři do závěrečné zprávy.
Chyb se dopustilo i ministerstvo
Pochybilo i ministerstvo. To prý stanovilo neúplná pravidla pro poskytování a používání dotací a nevytvořilo ani potřebné předpoklady pro závěrečné vyhodnocení programu.
"Fakta, na která NKÚ zejména poukázal, vyplynula už ze samotného nastavení daného dotačního programu, na který se ministerstvu podařilo i přes usilovnou snahu získat jen zhruba polovinu potřebných prostředků. I proto muselo dojít například k omezení maximální možné výšky příspěvku," reagoval Jan Dvořák z tiskového oddělení ministerstva pro místní rozvoj.
Čtěte:
John: Zákon o veřejných zakázkách je pro nás nejpodstatnější
Hulinský: Zákon o veřejných zakázkách musí jít ruku v ruce se zrušením anonymních akcií
Foto: cnb.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par