Zákonodárci si přidali pravomoc oddávat. Ivo Strejček už tuší proč

04.12.2023 21:09 | Monitoring

Někdejší europoslanec za ODS, poradce exprezidenta Václava Klause, Ivo Strejček, se zaměřil ve své glose na svatby. Povšiml si totiž, že zákonodárci nově mohou oddávat. „A dělat si ve svých obvodech zadarmo kampaň,“ poznamenává k tomu.

Zákonodárci si přidali pravomoc oddávat. Ivo Strejček už tuší proč
Foto: Archiv IS
Popisek: Ivo Strejček

„K naprosté dokonalosti má totiž po dnešku nakročen náš právní řád. Zákonodárcům se podařilo propašovat do technické novely zákona o matrikách oprávnění oddávat… pro zákonodárce. Zmocňují tak sami sebe. Jen o jeden hlas v Senátu neprošel návrh na vypuštění této skvělé novinky,“ poznamenal Strejček.

„Obětaví zákonodárci si tak nejspíš budou moci přibrat další nelehkou práci: naparovat se před svatebčany, plést se do památečních fotografií a videozáznamů a dělat si ve svých obvodech zadarmo kampaň. Konečně tak budou vidět i ti, kdo zůstávali léta neviditelní, protože ze samé skromnosti neprojevili žádný samostatný názor,“ dodal Strejček.

„Každý totiž ví, že ženit a vdávat se chce každý. Ale nejsou lidi. Jak jinak vysvětlit, že polovina párů žijících spolu v domácnosti zůstává (a často vychovává děti) jen tak na hromádce? Určitě to bude jen tím, že starostové je nestíhají oddávat. A to ještě když projde manželství pro všechny! Kdo to má zvládat? To se bez oddávajících zákonodárců nedá stihnout,“ dodává Strejček.

„Dosud ústava rozlišuje moc legislativní, justiční a exekutivní. Odjakživa existují tendence všech těchto pilířů moci navzájem si kompetence vykrádat. Oklikou. Zákonodárci fušují do kompetencí moci výkonné (vyšetřovacími komisemi, uzákoňováním správní agendy), výkonná moc vykrádá justici (zasahováním do soudcovské nezávislosti) a justice zase ingeruje do moci zákonodárné (obcházením legislativy formou judikátů, svévolnou interpretací zákonných ustanovení). Ale dosud veškeré pravomoci všem pilířům přidělovala a vymezovala ústava (a technickou stránku výkonu těchto pravomocí například jednací řády). Nyní si zákonodárci na sebe stahují část ryze exekutivní a správní agendy běžným zákonem, a nic se neděje. Nebo je to téma pro Ústavní osud?“ ptá se závěrem tématu Strejček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanda Efnerová

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Útok v Magdeburku: Foltýn na ČT klidnil vášně. Jenže tou dobou diváci Primy slyšeli úplně jiné věci

9:12 Útok v Magdeburku: Foltýn na ČT klidnil vášně. Jenže tou dobou diváci Primy slyšeli úplně jiné věci

Na vánočním trhu v německém Magdeburku v pátek večer najel do davu ve vysoké rychlosti řidič s autem…