O tomto víkendu proběhly dvě velké demonstrace. Jedna na podporu Izraele, druhá na podporu Palestiny.
Na jedné straně tisíce lidí na Trafalgarském náměstí požadovaly návrat Hamásem unesených lidí. Agentura AP upozornila, že na akci vystoupili jak politici Konzervativní vládní strany, tak opozičních labouristů. Drželi plakáty s obrázky rukojmích a pohřešovaných. Skandovali „přiveďte je domů“ a ztichli, když byla předčítána jména rukojmích. Ministr komunit Michael Gove řekl, že útok Hamásu ze 7. října byl aktem „bezpříkladného zla a barbarství“. „Musíme se proti tomu postavit společně. Musíme usilovat o život. Musíme přivést rukojmí domů,“ řekl.
Nedělní shromáždění přišla den poté, co desítky tisíc propalestinských demonstrantů – podle policejních odhadů 100 000 – pochodovaly britským hlavním městem, a požadovaly, aby Izrael zastavil bombardování Gazy, zahájené v reakci na brutální invazi Hamásu.
Před kanceláří OSN v Ženevě se shromáždily stovky lidí, aby požadovaly propuštění rukojmích. Demonstranti mávali převážně izraelskými, ale také švýcarskými a německými vlajkami a drželi nahoře cedule s nápisy „Děti nejsou prostředky k vyjednávání“, nebo trička s nápisem #SetThemFree.
O den dříve asi 4500 propalestinských demonstrantů pochodovalo ve švýcarském městě Lausanne, uvedla policie.
Několik tisíc lidí vyšlo v Sarajevu do ulic a někteří srovnávali situaci v Gaze s utrpením Bosňáků, kteří jsou převážně muslimové, během války v zemi v letech 1992–1995. „To, co se děje v Gaze, je prostě lidská katastrofa. Kolektivní trest, válečné zločiny. Tyto věci musí být pojmenovány pravým jménem,“ řekl Nabil Naser, palestinský lékař, který během bosenské války působil v Sarajevu. Na jeho slova opět upozornila agentura AP.
Kvůli válce v Izraeli se demonstruje i mimo Evropu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka v Izraeli
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.